Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Lekcje prawa – współpraca Ministerstwa Sprawiedliwości z Naczelną Radą Adwokacką
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki oraz Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Andrzej Zwara podpisali Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych.
Program edukacji prawnej realizowany jest poprzez prowadzenie wykładów/lekcji z zakresu prawa, w szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły chęć uczestniczenia w nim.
Celem programu jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej młodzieży, zapoznanie jej z zasadami porządku prawnego oraz przekazanie jej praktycznej wiedzy prawniczej.
Minister Sprawiedliwości w podpisanym Porozumieniu m.in. zobowiązał się do zapewnienia koordynacji działań w ramach programu edukacji prawnej oraz współpracy z Partnerami przy jego wdrażaniu. Zadeklarował również osobiste zaangażowanie w realizację programu edukacji prawnej oraz wsparcie poprzez m.in. zapewnienie szkołom kontaktu z sądami oraz innymi instytucjami administracji publicznej.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zobowiązał się do gromadzenia i przekazywania Ministrowi Sprawiedliwości list swoich przedstawicieli na terenie kraju, którzy zgłosili chęć poprowadzenia wykładów/lekcji w ramach programu edukacji prawnej na danym terenie, jak również do współpracy w przygotowaniu bazy propozycji tematyki wykładów/lekcji.
Adwokaci poprowadzą lekcje pro bono.
Do tej pory partnerami Ministerstwa Sprawiedliwości w realizacji programu edukacji prawnej byli Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezes Krajowej Rady Notarialnej oraz Prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.
Dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości, w ostatnich tygodniach do programu – poza samorządem adwokackim - zdecydowali się przystąpić m.in.: Prokuratura Generalna, sędziowie pozostałych apelacji oraz samorząd komorników.
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) działa specjalna zakładka „EDUKACJA PRAWNA” (http://ms.gov.pl/pl/edukacja-prawna/), gdzie szkoły wypełniając formularz aplikacyjny mogą zgłaszać się do programu organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkań edukacji prawnej. Program jest bezpłatny.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości