Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Flagi

Posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (Luksemburg, 7-8 października 2013 r.)

2013-10-07

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Królikowski wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów UE do Spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która odbywa się w dniach 7-8 października 2013 r. w Luksemburgu.

 
Podczas posiedzenia dotyczącego wymiaru sprawiedliwości Rada obradowała nad:
1/ Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą ochrony euro i innych walut przed fałszowaniem za pośrednictwem prawa karnego.
Rada przyjęła tekst projektu dyrektywy w brzmieniu zaproponowanym przez prezydencję litewską, następnie trafi on pod obrady Parlamentu Europejskiego. Celem nadrzędnym projektu jest ochrona zaufania obywateli, przedsiębiorców oraz instytucji finansowych z Unii Europejskiej do autentyczności banknotów i monet euro, co przekłada się na pewność obrotu gospodarczego. Wspólne definicje przestępstw we wszystkich państwach członkowskich wraz z określeniem poziomu odpowiadających im sankcji mają ograniczyć ryzyko rozbieżnych praktyk. Mają one również wzmocnić efekt odstraszający oraz ograniczyć proceder przenoszenia się do mniej restrykcyjnych jurysdykcji wewnątrz Unii w celu prowadzenia działalności niezgodnej z prawem.
2/ Projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej.
3/ Projektem rozporządzenia w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust).
 
Podczas posiedzenia Komisja Europejska dokonała prezentacji obu projektów, jak również zainicjowała wstępną debatę na ich temat. Większość Ministrów pozytywnie odniosła się do obu propozycji, wskazując jednocześnie na konieczność pogłębionej debaty na szczeblu eksperckim. Wiceminister Michał Królikowski wyraził ogólnie poparcie dla obu projektów, równocześnie przedstawiając zasadnicze zastrzeżenia, które będą zgłaszane przez Polskę w toku dalszych negocjacji.
 
Prokuratura Europejska ma zapewnić skuteczne, zsynchronizowane i jednolite, ściganie przestępstw na szkodę budżetu UE. Jej powołanie ma przyczynić się do przezwyciężenia fragmentaryzacji działalności państw członkowskich w obszarze ścigania tego rodzaju  przestępstw, zwłaszcza w wymiarze transgranicznym. Prokuratura Europejska pozwoli ponadto na pokonanie ograniczeń związanych z korzystaniem z tradycyjnych form współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, pełniąc rolę łącznika pomiędzy UE a krajowymi organami ścigania.
 
Natomiast, w odniesieniu do drugiego z aktów prawnych - projektowane zmiany w Eurojust mają na celu przede wszystkim poprawienie skuteczności funkcjonowania tej agencji, w kontekście jej kontrybucji na rzecz ochrony interesów finansowych UE. Równie ważnym założeniem jest skoordynowanie działania Eurojust z powstającą Prokuraturą Europejską, w szczególności w sprawach, w których poza przestępstwami na szkodę finansów UE, podejrzani zaangażowani byli w inne formy działalności przestępczej.
 
4/ Ponadto podczas posiedzenia Rady miało miejsce przyjęcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania oraz w sprawie prawa do poinformowania osoby trzeciej o pozbawieniu wolności i prawa do porozumiewania się z osobami trzecimi i organami konsularnymi w czasie pozbawienia wolności.
 
Projekt dyrektywy, który został przedstawiony w dniu 14.06.2011 r. jest kolejną inicjatywą Komisji Europejskiej przewidzianą w rezolucji Rady z dnia 30.11.2009 r. dotyczącej harmonogramu działań mających na celu wzmocnienie praw procesowych podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym (tzw. środek C). Dyrektywa ustanawia minimalne wspólne normy w zakresie, przysługującego osobom podejrzanym i oskarżonym, w postępowaniu karnym, w całej Unii Europejskiej, prawa dostępu do adwokata oraz powiadomienia o zatrzymaniu osoby trzeciej, takiej jak członek rodziny, pracodawca lub organ konsularny.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych