Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Konferencja zorganizowana przez Naczelną Radę Adwokacką poświęcona tematyce wykonywania wyroków ETPCz
2013-09-28
28 września br. odbyła się w Toruniu konferencja zorganizowana przez Naczelną Radę Adwokacką w Warszawie oraz Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zatytułowana (Nie?)wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw człowieka.
Paneliści, wywodzący się z różnych środowisk zaangażowanych w ochronę praw człowieka, miedzy innymi z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Trybunału Konstytucyjnego, Sekretariatu Rady Europy, Komisji Praw Człowieka przy NRA, dyskutowali w jakim stopniu Polska wywiązuje się z obowiązku wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynikającego z art. 46 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnień najczęściej pojawiających się w orzecznictwie Trybunału, a dotyczących przede wszystkich funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości (kwestia przewlekłości postępowań sądowych, długotrwałości tymczasowych aresztowań, dostępu do pomocy prawnej itp.).
Podczas konferencji, na którą zaproszono także Pełnomocnika MSZ ds. Postępowań przed ETPCz, przedstawiono działania podejmowane przez Pełnomocnika na rzecz implementacji orzeczeń Trybunału, które to działania, w zakresie problemów dotyczących naszego resortu, przedsiębrane są przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.
Wspólnie z Pełnomocnikiem nasz resort na bieżąco opracowuje plany i raporty z działań podjętych na rzecz wykonywania poszczególnych wyroków ETPCz, które następnie przekazywane są do Sekcji Wykonywania Wyroków Sekretariatu Rady Europy. W tym roku opracowano już 36 planów i raportów działań, oczekujących obecnie na ocenę przez Komitet Ministrów Rady Europy.
Ponadto, Ministerstwo Sprawiedliwości od 2010 roku dokonuje tłumaczenia na język polski, a następnie publikacji wyroków Trybunału we wszystkich sprawach nierepetytywnych toczących się przeciwko Polsce. Znajdziecie je Państwo na naszej stronie internetowej www.ms.gov.pl.
W zakładce Prawa człowieka - Opracowania i analizy, standardy w zakresie ochrony praw człowieka, zamieszczone są również praktyczne informacje na temat określonych grup naruszeń pojawiających się najczęściej w orzecznictwie Trybunału, zawierające m.in. wytyczne dla praktyków, sędziów i prokuratorów. Ponadto, poczynając od ubiegłego roku, nasz resort wydaje cyklicznie newsletter zawierający najistotniejsze informacje dotyczące konwencyjnego systemu ochrony praw człowieka.
Wszystkie podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości działania w tym zakresie mają na celu wykonanie orzeczeń ETPCz poprzez usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz dostosowanie orzecznictwa sądów krajowych do orzecznictwa Trybunału.
Wysiłki podejmowane w tym kierunku przez nasz resort wydają się przynosić wymierne efekty. W bieżącym roku Komitet Ministrów RE przyjął rezolucje końcowe, które zamykają wykonywanie 154 orzeczeń w sprawach polskich (w tym 31 wyroków). Oznacza to rozwiązanie na szczeblu krajowym danego problemu powodującego naruszenie Konwencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Dla porównania w całym ubiegłym roku liczba zamkniętych orzeczeń wynosiła 164 (w tym 5 wyroków). Informacje o przyjętych rezolucjach końcowych, poczynając od maja br., publikowane są na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Prawa człowieka – Wykonywanie wyroków ETPCz.
Pozytywne rezultaty podejmowanych działań są także widoczne w kontekście funkcjonowania krajowego porządku prawnego. Problem przewlekłego stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania nie jest już najbardziej palącym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Liczby mówią same za siebie – na przestrzeni ostatnich siedmiu lat ilość kierowanych do sądów przez prokuratury wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz ilość samych stosowanych aresztowań systematycznie spada (odpowiednio o 43 i 47 %). Dalsza poprawa sytuacji spodziewana jest po wejściu w życie znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego (nowelizacja została uchwalona właśnie przez parlament), który ogranicza w znacznym stopniu podstawy stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego.
Co się tyczy problematyki przewlekłości postępowań sądowych, najistotniejszym krokiem naprzód było wydanie przez Sąd Najwyższy w dniu 28 marca br. uchwały stwierdzającej, iż sąd rozpoznający skargę na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, powinien brać pod uwagę przebieg postępowania sądowego od momentu jego wszczęcia do prawomocnego zakończenia, niezależnie od tego na jakim etapie postępowania. Podjęcie uchwały tej treści powinno przyczynić się do wyeliminowania niezgodnej ze standardami ETPCz praktyki orzeczniczej sądów, będącej podstawą skarg indywidualnych do Trybunału; informacja o uchwale została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa, a niezależnie od tego wystosowano pisma w tej sprawie do prezesów wszystkich sądów apelacyjnych. Przypominamy w tym miejscu, że z inicjatywą wystąpienia do Sądu Najwyższego z zapytaniem prawnym, wystąpiło Ministerstwo Sprawiedliwości zwracając się do Prokuratora Generalnego o złożenie stosownej prośby jeszcze w ubiegłym roku.
Wszystkie powyższe działania przekładają się oczywiście na liczbę skarg składanych przez polskich obywateli do Trybunału. Z satysfakcją odnotowujemy, iż liczba ta systematycznie spada – w bieżącym roku po raz pierwszy znaleźliśmy się poza pierwszą dziesiątką państw o największym odsetku kierowanych do Trybunału roszczeń.