Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Podpisanie porozumienia ws. integracji sieci teleinformatycznych
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki i Prokurator Generalny Andrzej Seremet podpisali dzisiaj (3 października 2013 r.) porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości i Prokuraturą Generalną w zakresie integracji sieci teleinformatycznych, elektronicznej wymiany danych rejestrowanych w systemach informatycznych, digitalizacji akt oraz prowadzenia wspólnych projektów informatycznych, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości.
We współczesnym świecie, opartym o nowe rozwiązania technologiczne, informatyzacja wymiaru sprawiedliwości jest jedną ze skutecznych dróg na zbliżenie do obywateli oraz na usprawnienie i przyspieszenie postępowań. – Dlatego, podpisanie dzisiaj porozumienia dotyczącego realizowania wspólnych przedsięwzięć i integracji sieci informatycznych sądów i prokuratur jest ważnym, kolejnym krokiem zmierzającym do usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówił rozpoczynając dzisiejszą uroczystość Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.
– Znajdujemy się na takim etapie rozwoju społecznego, który stawia przed nami nowe wyzwania - wyzwania informatyczne, które muszą być podejmowane także przez sądy i prokuratury. Istotą tego porozumienia jest to, żeby usprawnić proces wymiany informacji, to wejście w zupełnie inny etap. (…) Bardzo się cieszę i wiele sobie obiecuję po tym porozumieniu. – podkreślił Prokurator Generalny Andrzej Seremet.
Celem porozumienia jest stworzenie wspólnej grupy roboczej składającej się z osób wskazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Generalną, która opracuje optymalne rozwiązania informatyczne służące współpracy pomiędzy sądami a prokuraturą w zakresie: połączenia sieci informatycznych, wymiany danych pomiędzy prokuraturami i sądami, tworzenia wspólnej infrastruktury technicznej, digitalizacji akt prokuratorskich i sądowych, tworzenia wspólnych baz danych, przekazywania informacji o sprawach, wokandach i orzeczeniach, dostępu prokuratorów do Portali Informacyjnych sądów i Portalu Orzeczeń.
Efektem długofalowej współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości i Prokuraturą Generalną będzie
- automatyczne przekazywanie danych z systemu repertoryjnego prokuratury bezpośrednio do systemu repertoryjnego sądu i import danych pomiędzy systemami bez konieczności ich ręcznego wpisywania, są to dane o sprawie, oskarżeniach i świadkach;
- automatyczne przekazywanie w formie elektronicznej do sądów aktów oskarżania oraz apelacji składanych przez prokuratury;
- automatyczne przekazywanie prokuraturze informacji o wokandach, terminach rozpraw, salach w których rozprawy się odbywają;
- automatyczne przekazywanie orzeczeń (postanowień i wyroków) wraz z uzasadnieniami;
- przekazywanie do sądu wraz z aktem oskarżenia zdigitalizowanych akt postępowania przygotowawczego;
- uruchomienie wspólnej infrastruktury służącej wymianie danych;
- umożliwienie Prokuratorom logowania w Portalach Informacyjnych sądów;
- wspólne pozyskiwanie środków pomocowych na finansowanie projektów informatycznych realizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Generalną.
- Jestem przekonany, że podpisane dzisiaj porozumienie o współpracy, przyczyni się do wdrożenia jednolitych rozwiązań informatycznych z korzyścią przede wszystkim dla obywateli, ale również dla prokuratur i sądów w Polsce – zakończył Minister Marek Biernacki.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości