Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Spotkanie z grupą parlamentarną z Landtagu Schleswig- Holstein2013-08-28
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Wojciech Węgrzyn spotkał się dzisiaj z grupą parlamentarną z Landtagu Schleswig - Holstein. Na spotkaniu zostały poruszone wybrane zagadnienia dotyczące transgranicznej współpracy prawnej w stosunkach polsko-niemieckich.
Współpraca prawna w sprawach karnych pomiędzy polskimi oraz niemieckimi organami wymiaru sprawiedliwości odbywa się na podstawie instrumentów prawa unijnego, które mają zastosowanie bezpośrednio lub w wyniku dokonanej implementacji ich postanowień do prawa wewnętrznego. Najistotniejsze znaczenie mają:
- Zasadą tej współpracy jest bezpośrednie porozumiewanie się organów sądowych obu państw z pominięciem organów centralnych tj. ministerstw sprawiedliwości – powiedział w trakcie dzisiejszego spotkania wiceminister Wojciech Węgrzyn. Podkreślenia wymaga, że w ramach bezpośredniej współpracy, organy wymiaru sprawiedliwości mogą dokonywać bieżących ustaleń lub uzgodnień poprzez Europejską Sieć Sądową w sprawach karnych (EJN). W każdym państwie działa kilkanaście tzw. punktów kontaktowych (m.in. w prokuraturach bądź sądach).
Jeżeli chodzi o współpracę w sprawach cywilnych, to od 1989 r. przedstawiciele ministerstw sprawiedliwości obu państw utrzymują regularne kontakty robocze w postaci spotkań grup ekspertów w sprawach cywilnych, które mają miejsce na przemian w Polsce i RFN.
W toku tych konsultacji omawiane są aktualne problemy występujące we współpracy prawnej pomiędzy organami wymiaru sprawiedliwości obu państw i możliwości poprawy poziomu takiej współpracy, a także aktualne zagadnienia związane z pracami toczącymi się w ramach UE.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
|