Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Prezydent podpisał ustawę otwierającą dostęp do pierwszych 51 zawodów
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Ustawa ułatwia dostęp do 51 zawodów w tym m.in. do zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika. Znosi też ograniczenia w dostępie do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.
Podpisana dziś ustawa otwierająca dostęp do 51 zawodów. To pierwszy z trzech etapów legislacyjnych procesu deregulacji. Druga transza 25 czerwca 2013 r. została przyjęta przez Radę Ministrów rząd i niebawem będzie przedmiotem prac Sejmu, trzecia pod koniec czerwca została skierowana do konsultacji społecznych i międzyresortowych. W sumie dzięki deregulacji ułatwiony ma zostać dostęp do prawie 246 zawodów.
Deregulacja przyniesie szereg pozytywnych zmian, takich jak:
-
więcej pracy dla młodych – większa dostępność do atrakcyjnych, ale obecnie zamkniętych profesji,
-
spadek cen, wzrost jakości usług – to naturalny efekt większej konkurencji na dotychczas regulowanych, a w niektórych przypadkach nawet zamkniętych rynkach,
-
ograniczenie biurokracji – uchylenie szeregu państwowych egzaminów czy obowiązkowego wpisu do rejestrów - to uwolnienie wielu etatów w polskich urzędach, które do tej pory tylko tym się zajmowały,
-
spadek kosztów dla przedsiębiorców – ograniczenie kosztów stałych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. opłat za obowiązkowe szkolenia, kursy.
Podpisana dzisiaj ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia z wyjątkiem np. regulacji dot. pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych i pilotów, detektywów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości