Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
O przyszłości e-sądu w najnowszym numerze kwartalnika „Na wokandzie”
Jak zmieni się elektroniczne postępowanie upominawcze oraz o co tak naprawdę chodzi w „awanturze o e-sąd” – o tym przeczytacie w najnowszym numerze kwartalnika „Na wokandzie”.
W ostatnich miesiącach prasa krytykowała e-sąd jako narzędzie umożliwiające dochodzenie przedawnionych należności bądź takich o istnieniu których dłużnik dowiadywał się dopiero od komornika. W dużej mierze była to krytyka nieuzasadniona, wynikająca w nieuwzględniania reguł rządzących instytucją przedawnienia długu oraz skutków prawnych doręczeń per aviso. 10 maja 2013 r. znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie elektronicznego postępowania upominawczego wprowadziły nowe regulacje dotyczące stosowania nr PESEL, NIP lub KRS, a także postępowania egzekucyjnego. W celu zwiększenia ochrony dłużnika nowelizacja przepisów nałożyła na komornika szereg obowiązków – o tym przeczytacie w najnowszym numerze kwartalnika.
Redakcja rozpoczyna także publikację debat redakcyjnych dedykowanych istotnym zagadnieniom funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Pierwsza dotyczy pożądanych zmian w przepisach rodzinno-opiekuńczych oraz w praktyce orzeczniczej sądów rozstrzygających spory rodzinne. Redakcja zaprasza do zapoznania się z profesjonalną oceną ekspertów, m.in. zarzutu o zbyt pochopnym odbieraniu dzieci, pomysłu zniesienia orzekania o winie przy rozwodach czy postulatu lepszego zabezpieczenia prawa obojga skonfliktowanych rodziców do opieki nad dzieckiem.
Godny uwagi jest również wywiad z Ireną Kamińską z NSA, prezesem stowarzyszenia „Themis”, ekspertem w sprawach dostępu do informacji publicznej. W numerze, jak zawsze znajdą się publikacje z zakresu dobrych praktyk sądowych, omówienie najnowszych orzeczeń ETPCz, oraz porady dla radców i adwokatów rozpoczynających karierę, a także sporo ciekawej publicystyki.
Kwartalnik „Na wokandzie” pod koniec czerwca w ilości 10.000 tys. egzemplarzy trafił do sądów, prokuratur, studentów wydziałów prawa szkół wyższych, oraz szeregu instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości.
Najnowszy numer dostępny jest na stronie www.nawokandzie.ms.gov.pl
Życzymy interesującej lektury!
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości