Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Stanisław Chmielewski
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Stanisław Chmielewski
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Stanisław Chmielewski

„Europejskie systemy penitencjarne” - Międzynarodowa Konferencja Penitencjarna z udziałem Sekretarza Stanu

2013-06-21

W dniu 21 czerwca 2013 r., w Sztumskim Centrum Kultury, z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego, otwarty został wernisaż X Międzynarodowego i XXII Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Więziennej SZTUM 2013. Otwarcie wystawy poprzedziła Międzynarodowa Konferencja Penitencjarna pt. „Europejskie systemy penitencjarne”, na którą przybyli goście z Niemiec, Czech, Litwy i Łotwy.

 
Międzynarodowa Konferencja Penitencjarna, Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej i Drugi Przegląd Zespołów Artystycznych Osadzonych. Ten niezwykle różnorodny program o charakterze naukowym i artystycznym zorganizowali wspólnie Zakład Karny w Sztumie i Sztumskie Centrum Kultury.
 
Wspólne spotkanie przedstawicieli europejskich służb więziennych stało się okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji różnorodności systemów wykonywania kary pozbawienia wolności.
O tej różnorodności mówili podczas konferencji przedstawiciele więziennictwa z Litwy, Łotwy, Czech i Niemiec – Antanas Laurinenas, Doradca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Litwy, Tatiana Ludwikowa, Naczelnik Służby Penitencjarnej w Zakładzie Karnym w Walbiere, Karel Charvat, zastępca kierownika działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Rynovicach i Krzysztof Hładyk z Zakładu Karnego w Gőrlitz.
Polski system penitencjarny zaprezentowali: mjr Konrad Strożek z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku oraz przedstawiciele świata nauki, prof. dr hab. Henryk Machel, dr Monika Marczak z Uniwersytetu Gdańskiego i dr Katarzyna Mirosław z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
 
Konferencja ukazała między innymi, że prowadzenie terapii dla uzależnionych, angażowanie osadzonych w działalność wolontariacką, czy kierowanie skazanych do nieodpłatnych prac na rzecz społeczności lokalnej – to specyfika wyróżniająca pozytywnie polski system penitencjarny.
 
Naturalną kontynuacją międzynarodowej konferencji penitencjarnej było otwarcie pokonkursowej wystawy w salach Sztumskiego Centrum Kultury. Konkurs dla osób pozbawionych wolności sztumska jednostka penitencjarna i SCK zorganizowali po raz dwudziesty drugi. Po raz dziesiąty uczestniczyli w nim więźniowie z innych krajów.
 
- W Sztumie można dostrzec pełną identyfikację samorządu z tym, co realizuje Służba Więzienna. Władze lokalne wspierają zakład karny w readaptacji społecznej skazanych, więzienie pomaga społeczności lokalnej. Chcę podziękować wszystkim organizatorom za te wspólne działania, które są konieczne, ale i przydatne dla nas wszystkich – mówił w trakcie spotkania Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski.
 
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych