Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

DSC_9411.jpg
DSC00101.JPG
IMG_8172.JPG
IMG_8113.JPG

Bądźcie świadomi swoich praw – inauguracja programu edukacji prawnej w Krośnie i Jaśle

2013-06-17

- Świadomość prawna społeczeństwa jest dzisiaj minimalna. Istnieje świat zakazów i nakazów. Obracać się w nim jest bardzo trudno. Mamy też jednak świat uprawnień, o których niewiele wiemy. Dlatego bardzo nam zależy, aby uświadomić młodzież jak wiele wynikających z Konstytucji i innych ustaw praw posiada i z których z nich warto w życiu korzystać – powiedział dzisiaj Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Wojciech Węgrzyn w trakcie spotkań inaugurujących program edukacji prawnej w Krośnie i Jaśle.  

 
Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje program edukacji prawnej od prawie trzech lat. Dzięki współpracy z partnerami (radcami prawnymi, adwokatami, notariuszami, sędziami, Ministerstwem Edukacji Narodowej), uczniowie ze szkół na terenie całej Polski mają okazję zapoznać się z zasadami porządku prawnego, a także zdobyć podstawową praktyczną wiedzę prawniczą.
 
W dzisiejszych lekcjach prawa udział wzięli uczniowie klas pierwszych i drugich I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle.
 
W obu spotkaniach – poza uczniami – udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, a także m.in. prezesi miejscowych sądów rejonowych i okręgowych.
 
- Głównym celem koordynowanego przez nas programu edukacji prawnej jest wpojenie młodzieży podstawowej wiedzy z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz administracyjnego. Niezwykle ważne jest bowiem, aby w tak bardzo skomplikowanym świecie i społeczeństwie obywatele byli świadomi swoich praw – powiedział Wojciech Węgrzyn. – W trakcie organizowanych w ramach programu lekcji prawa wiedzą z młodzieżą dzielą się praktycy. To czyni te spotkania jeszcze ciekawszymi – dodał wiceminister sprawiedliwości.
  
Koordynowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program edukacji prawnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Dlatego też – chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom – obecnie dokładamy wszelkich starań, aby do realizowanego przez nas programu dołączyli kolejni partnerzy.
 
Współpraca w zakresie edukacji prawnej odbywa się na podstawie Porozumienia, w którym Minister Sprawiedliwości zobowiązuje się do zapewnienia koordynacji działań w ramach programu edukacji prawnej oraz współpracy z Partnerami przy jego wdrażaniu. Deklaruje również osobiste zaangażowanie w realizację programu edukacji prawnej oraz wsparcie poprzez m.in. zapewnienie szkołom kontaktu z sądami oraz innymi instytucjami administracji publicznej.
 
Szkoły zainteresowane udziałem w programie mogą zgłosić się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (tutaj).
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
 

 

lista aktualności archiwalnych