Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki na spotkaniu Ministrów Sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej (Rzeszów, 13-14 czerwca 2013 r.)
2013-06-14
Ochrona świadków, urząd Prokuratury Europejskiej oraz Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży – to główne tematy, nad którymi debatowali Ministrowie Sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej.
Spotkanie, w którym udział wziął Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki odbyło się w dniach 13-14 czerwca 2013 r. w Rzeszowie, w ramach sprawowanej obecnie przez Polskę prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Poza ministrami i wiceministrami sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja) w spotkaniu udział wzięła także wiceminister sprawiedliwości Chorwacji Sandra Artukovic Kunst.
W trakcie spotkania ministrowie sprawiedliwości rozmawiali m.in. o prawach świadków w postępowaniu sądowym, w szczególności świadków postępowania karnego, tak by wzmocnić ich prawa i gwarancje. Prawa świadków są jednym z priorytetów działań nowego Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego.
- Bez udziału świadków działanie systemu wymiaru sprawiedliwości byłoby niemożliwe. Według ostatnich szacunków, 90% wszystkich dowodów w postępowaniu karnym w Polsce pochodzi od źródeł osobowych. W wielu procesach świadkowie są wręcz jedynym źródłem wiedzy sądu o okolicznościach popełnienia czynu – powiedział Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki. W praktyce, świadkowie często postrzegani są przez sąd, jako zło konieczne, zaś ich pozycja procesowa jest zdecydowanie gorsza niż stron postępowania. Nie mogą liczyć na pomoc profesjonalnego pełnomocnika lub obrońcy, a są przecież obiektem intensywnego, a często wręcz agresywnego przesłuchania, zarówno ze strony oskarżycieli, jak i oskarżonych i ich obrońców – zaznaczył.
Ponadto, Minister Sprawiedliwości przypomniał, że dla ochrony świadków i zachęcenia ich do dobrowolnego stawiennictwa i składania prawdziwych i wyczerpujących zeznań, polska procedura karna przewiduje szereg instytucji. - Wszystkie wspomniane przez mnie instytucje są użyteczne i potrzebne, nie można jednak uznać, że stanowią one kompleksowy i spójny system – mówił w trakcie dyskusji Minister Marek Biernacki. - Stąd też moja inicjatywa pochylenia się nad problematyką pozycji świadków w postępowaniu karnym. Wierzę, że zagwarantowanie świadkom realnych, konkretnych i spójnych praw pozwoli na zwiększenie efektywności wymiaru sprawiedliwości, a samym świadkom oszczędzi cierpień i stresu związanych z wizytą w sądzie – kontynuował Minister. Jestem przekonany, że uregulowanie praw świadków jest logiczną konsekwencją działań Unii Europejskiej dotyczących ochrony praw podejrzanych i oskarżonych z jednej strony oraz pokrzywdzonych z drugiej – zakończył.
Uczestnicy spotkania dyskutowali również o niezwykle istotnych projektach tj.: o Europejskim Prawie Sprzedaży oraz Prokuraturze Europejskiej.
Polska popiera projekt rozporządzenia o Europejskim Prawie Sprzedaży, nad którym prace zostały zainicjowane podczas polskiej prezydencji w Radzie UE w 2011 r. Uważamy, że jest to instrument, który posiada ogromny potencjał w zakresie usprawnienia funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz pobudzenia wzrostu gospodarczego UE, z oczywistym pożytkiem tak dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.
W odniesieniu do inicjatywy Komisji Europejskiej, dotyczącej utworzenia urzędu Prokuratury Europejskiej, rozmowy dotyczyły m.in. zakresu właściwości przyszłego urzędu, jego kompetencji, a także relacji z państwami członkowskimi.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości