Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki na uroczystościach na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim
2013-06-07
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki wziął dzisiaj udział w uroczystości odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku szczątków ofiar reżimu komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach Wojskowych w latach 1948–1956 w bezimiennych grobach.
- Na tym cmentarzu w bezimiennych grobach pochowano naszych bohaterów narodowych, którzy zostali pomordowani w katowniach UB. Mordowano ich w brutalny sposób, stosując „metodę katyńską”, strzał w potylice. Warto było powołać i stworzyć Instytut Pamięci Narodowej, by przywrócić pamięć, osobowość i tożsamość ofiar reżimu komunistycznego – powiedział podczas uroczystości Minister Marek Biernacki.
Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Ministerstwem Sprawiedliwości od 13 maja 2013 r. prowadził na warszawskich Powązkach Wojskowych, w kwaterze „Ł” drugi etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych, w trakcie których udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób. W czasie pierwszego etapu prac prowadzonych w 2012 r. wydobyto łącznie szczątki 117 osób, z których siedem zidentyfikowano.
Większość z nich nosi ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania, niektórzy mieli związane z tyłu ręce. Najwięcej szczątków ofiar terroru komunistycznego wydobyto spod zdemontowanej asfaltowej drogi, przebiegającej pośrodku dawnego pola więziennego. Cennym wynikiem prowadzonych przez kilka tygodni w kwaterze „Ł" prac jest ustalenie granic i powierzchni kwatery, znajdującej się od 1948 r. w wyłącznej dyspozycji więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Niezależnie od prac ekshumacyjno-poszukiwawczych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków, prowadzone w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie oraz Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
Na tzw. Łączce w latach 1948-1956 pochowano kilkaset osób zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego. Celem prac zespołu złożonego z archeologów, specjalistów z zakresu medycyny sądowej, genetyków i wolontariuszy pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka jest odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków ok. 200 zamordowanych przez UB.
W uroczystościach wzięli także udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz przedstawiciele Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego i organizacji kombatanckich.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości