Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Uczestnicy konferencji “Dyskrecjonalność w sprawach z udziałem przedsiębiorców”

Wiceminister Sprawiedliwości na konferencji “Dyskrecjonalność w sprawach z udziałem przedsiębiorców”

2013-06-03

“Dyskrecjonalność w sprawach z udziałem przedsiębiorców” to międzynarodowa konferencja naukowa, w której wziął dzisiaj udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości prof. Jacek Gołaczyński. Organizatorami konferencji, którą honorowym patronatem objął Minister Sprawiedliwości, są Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu i Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Gospodarce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli.

 

Podstawowym celem konferencji jest dyskusja nad zagadnieniem dyskrecjonalności podmiotów stosujących prawo w sprawach z udziałem przedsiębiorców, a zwłaszcza sposobem  ich podejścia do przedsiębiorców.  

 

- Narzędzia informatyczne wdrożone do pracy polskich sądów w ostatnich latach znacznie przyśpieszyły rozpoznawanie spraw przed sądem oraz spowodowały większą dostępność wymiaru sprawiedliwości, w szczególności w kontekście dochodzenia przed sądem niewielkich wierzytelności, które nie były dotąd dochodzone – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prof. Jacek Gołaczyński.

 

Wiceminister podkreślił, że od 2010 r. działa tzw. E – sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze, który rozpoznał już ponad 2.000.000 spraw.  - Szybkość rozpoznawania sprawy w postępowaniu elektronicznym i dostępność tego postępowania spowodowały znacznym wzrost pozycji Polski w rankingu Doing Bussines - zaznaczył.

 

Wiceminister Jacek Gołaczyński mówił też o wdrażanym w polskich sądach protokole elektronicznym (e-protokole), który przyśpieszył przebieg rozprawy oraz uczynił postepowanie przed sądem bardziej transparentnym dla stron postępowania i społeczeństwa.

 

- Sukcesy narzędzi informatycznym obsługujących postępowanie sądowe, w tym w szczególności postępowanie cywilne zachęcają do większego wykorzystywania tego typu instrumentów w celu przyśpieszenia rozpoznawania spraw oraz obniżenia kosztów wymiaru sprawiedliwości, zarówno dla stron postępowania jak i budżetu państwa – zaznaczył.

 

W konferencji wzięli udział m.in. Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, Robert Pelewicz, prof. KUL, Dziekan Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Gospodarce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli Ks. dr hab. Tomasz Rakoczy, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie prof. dr hab. Andrij Michajlowicz Bojko, Prezes Lwowskiego Apelacyjnego Sądu Gospodarczego Borys Dmytrowycz Płotnicki.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych