Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Maria Kała - Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof dr Jana Sehna w Krakowie, Wojciech Węgrzyn
Srebrny Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości

Srebrny Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości dla dr hab. Marii Kały

2013-05-29

Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki uhonorował Panią dr hab. Marię Kałę - Dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof dr Jana Sehna w Krakowie, najwyższym odznaczeniem resortowym – Srebrnym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości.

 
W trakcie dzisiejszej uroczystości Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn, w uznaniu zasług i sumiennej pracy na rzecz Instytutu oraz polskiego wymiaru sprawiedliwości, wręczył Pani dr hab. Marii Kale Srebrny Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości wraz z dyplomem.
 

Dr hab. Maria Kała ukończyła studia chemiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie ich trwania, w maju 1973 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Ekspertyz Sądowych. W 1985 r. uzyskała stopień doktora nauk przyrodniczych a w 2002 r. stopień doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 1976 jest biegłym sądowym w zakresie toksykologii leków i trucizn organicznych, jako specjalista II° z zakresu toksykologii.


W latach 1991-2006 kierowała Pracownią Analiz Toksykologicznych Instytutu, od 2006 do 2007 r. Zakładem Toksykologii Sądowej, po czym została powołana do pełnienia funkcji Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych (2007-2009). W 2009 r. Minister Sprawiedliwości powierzył jej kierownictwo Instytutu.


Głównym kierunkiem jej działalności naukowej i opiniodawczej jest analiza toksykologiczna trucizn organicznych pochodzenia roślinnego i syntetycznego, w tym identyfikacja i oznaczanie leków i ich metabolitów, środków odurzających i substancji psychotropowych w materiale biologicznym i nie biologicznym, interpretacja wyników analiz toksykologicznych dla potrzeb toksykologii klinicznej i wymiaru sprawiedliwości. Nadto: problematyka uczestnictwa w ruchu drogowym kierowców będących pod wpływem i po użyciu środków podobnie działających do alkoholu oraz zagadnienia endo- i egzogennego pochodzenia trucizn w materiale biologicznym.


Jest autorem i/lub współautorem 120 publikacji, 10 rozdziałów w książkach, podręcznikach i skryptach oraz 180 referatów i plakatów przedstawionych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie kształcenia przed i podyplomowego. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych.

 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych