Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Srebrny Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości dla dr hab. Marii Kały
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki uhonorował Panią dr hab. Marię Kałę - Dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof dr Jana Sehna w Krakowie, najwyższym odznaczeniem resortowym – Srebrnym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości.
Dr hab. Maria Kała ukończyła studia chemiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie ich trwania, w maju 1973 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Ekspertyz Sądowych. W 1985 r. uzyskała stopień doktora nauk przyrodniczych a w 2002 r. stopień doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 1976 jest biegłym sądowym w zakresie toksykologii leków i trucizn organicznych, jako specjalista II° z zakresu toksykologii.
W latach 1991-2006 kierowała Pracownią Analiz Toksykologicznych Instytutu, od 2006 do 2007 r. Zakładem Toksykologii Sądowej, po czym została powołana do pełnienia funkcji Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych (2007-2009). W 2009 r. Minister Sprawiedliwości powierzył jej kierownictwo Instytutu.
Głównym kierunkiem jej działalności naukowej i opiniodawczej jest analiza toksykologiczna trucizn organicznych pochodzenia roślinnego i syntetycznego, w tym identyfikacja i oznaczanie leków i ich metabolitów, środków odurzających i substancji psychotropowych w materiale biologicznym i nie biologicznym, interpretacja wyników analiz toksykologicznych dla potrzeb toksykologii klinicznej i wymiaru sprawiedliwości. Nadto: problematyka uczestnictwa w ruchu drogowym kierowców będących pod wpływem i po użyciu środków podobnie działających do alkoholu oraz zagadnienia endo- i egzogennego pochodzenia trucizn w materiale biologicznym.
Jest autorem i/lub współautorem 120 publikacji, 10 rozdziałów w książkach, podręcznikach i skryptach oraz 180 referatów i plakatów przedstawionych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie kształcenia przed i podyplomowego. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych.