Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Konteksty efektywności profilaktyki, resocjalizacji i readaptacji społecznej”
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski wziął dzisiaj udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Konteksty efektywności profilaktyki, resocjalizacji i readaptacji społecznej”. Konferencja odbywała się w dniach 23-24 maja 2013 r. w Środzie Wielkopolskiej.
Problem efektywności profilaktyki, resocjalizacji i readaptacji społecznej nieletnich jest dla Ministra Sprawiedliwości, jako sprawującego nadzór nad zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich szczególnie ważny. Jednym z celów Ministerstwa Sprawiedliwości w 2013 r. jest stworzenie warunków organizacyjno-prawnych, które pozwalałyby na zwiększenie skuteczności resocjalizacji i readaptacji społecznej. Chcemy też ograniczyć zjawiska recydywy wśród wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – mówił w swoim wystąpieniu Minister Chmielewski.
Nieletni przebywający w placówkach przygotowywani są do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich organizują warsztaty przygotowujące wychowanków do kontaktów m.in. z instytucjami rynku pracy, pomocy społecznej, z uwzględnieniem podstawowych informacji z zakresu prawa pracy. Dzięki temu zwiększymy ich szanse na znalezienie pracy po opuszczeniu zakładu i dzięki temu będą mogli pełniej zintegrować się ze społeczeństwem – kontynuował Minister.
W placówkach resocjalizacyjnych i readaptacyjnych, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do końca 2014 roku realizowane są również programy mające podnieść poziom integracji społecznej i zawodowej wychowanków placówek, nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości oraz podnieść kwalifikacje kadry zakładów i schronisk dla nieletnich. W ramach realizowanego projektu przeprowadzona została także modernizacja warsztatów szkolnych w zakładach i schroniskach. Mówiąc o resocjalizacji należy także wspomnieć o zrealizowanym już przez Ministerstwo Sprawiedliwości zadaniu polegającym na przygotowaniu ram prawnych dla tworzenia i prowadzenia hosteli dla nieletnich przygotowywanych do opuszczenia placówki. Aktualnie instytucja hostelu staje się ważną formą probacji i istotnym elementem w procesie usamodzielniania się nieletnich, szczególnie ważna dla wychowanków, którzy nie posiadają możliwości powrotu do środowiska rodzinnego ze względu na czynniki patologiczne. Obecnie działają dwa hostele przy Zakładzie Poprawczym w Koszalinie i Świdnicy, w których na dzień 16 maja 2013 r. przebywa łącznie 13 wychowanków.
Musimy pamiętać, że proces resocjalizacji i socjalizacji nieletniego rozpoczęty w zakładzie poprawczym nie może zakończyć się z chwilą opuszczenia przez niego placówki. Konieczna jest więc współpraca, dyskusja i wymiana poglądów dla wypracowania rozwiązań, które będą nas wszystkich satysfakcjonowały a wychowankom pomogą w samodzielnym życiu po opuszczeniu placówek resocjalizacyjnych – zakończył swoje wystąpienie Minister Stanisław Chmielewski.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości