Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wiceminister sprawiedliwości poprowadził lekcję prawa
2013-04-29
- Chciałbym, by każdy z Was wiedział, jakie ma prawa, a także, jakie mogą być konsekwencje, jeśli prawo złamie – mówił dzisiaj Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podczas wykładu w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej, w Nowym Targu.
W trakcie spotkania wiceminister mówił o znaczeniu prawa w życiu codziennym, co to jest wymiar sprawiedliwości i jak działa. – Wybór dostawcy Internetu, pierwsze demokratyczne wybory, zakup komórki, egzamin na prawo jazdy, wstąpienie do organizacji pozarządowej, założenie firmy – to wszystko sytuacje, w których, w bardzo praktyczny sposób spotykamy się z formalnym prawem – powiedział wiceminister Wojciech Węgrzyn.
Prawo stara się nadążać za rzeczywistością, stąd objęcie nim takich zagadnień, jak zakupy w sieci, stalking, spamming. Każdy z nas styka się z prawem wiele razy dziennie: dominującym tutaj ilościowo kontekstem są wszechobecne relacje konsumenckie, ale oczywiście jeszcze bardziej istotne są inne wymiary prawa. – Może nie codziennie sięgamy po polską konstytucję, ale codziennie korzystamy z gwarantowanych przez nią praw i obowiązków – kontynuował w trakcie wykładu Wojciech Węgrzyn. Prawo powinno być przyjazne obywatelowi, a zadaniem władzy ustawodawczej i wykonawczej jest uczynienie wszystkiego, aby prawo nie stwarzało nam dodatkowych problemów, a ułatwiało codzienne życie – zakończył.
Dzisiejsza lekcja była częścią realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu edukacji prawnej. Przypomnijmy, że wraz z partnerami, m.in.: Ministerstwem Edukacji Narodowej, Krajową Radą Radców Prawnych i Stowarzyszeniem Sędziów „Themis” od prawie dwóch lat resort sprawiedliwości realizuje program edukacji prawnej w szkołach. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości prawnej młodych obywateli. 13 lutego 2013 r. podpisano kolejne porozumienie, będące podstawą współpracy.
Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do realizacji projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”, odbywającego się w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
W ramach wspomnianego projektu w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju zrealizowane zostaną specjalne warsztaty nt. funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości