Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Spotkanie z grupą pracowników naukowych oraz studentami Uniwersytetu w Leiden
Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości
Grupa pracowników naukowych oraz studentów z Uniwersytetu w Leiden, Holandia

Spotkanie z grupą pracowników naukowych oraz studentami Uniwersytetu w Leiden, w Holandii

2013-04-25

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn spotkał się dzisiaj z grupą pracowników naukowych oraz studentami Uniwersytetu w Leiden, w Holandii.


Na spotkaniu poruszone zostały zagadnienia dotyczące funkcjonowania Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości pełni rolę tzw. organu centralnego utworzonego na podstawie aktów prawa europejskiego dotyczących współpracy sądowej w sprawach cywilnych:

  1. Rozporządzenie w sprawie współpracy między sądami państw członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych (Rozporządzenie Rady (WE) nr 1206/2001 z 28 maja 2001 r.),
  2. Rozporządzenie dotyczące doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych (Rozporządzenie Rady (WE) Nr 1393/2007 z dnia 13 listopada 2007 r.),
  3. Dyrektywa w celu usprawnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sporach transgranicznych poprzez ustanowienie minimalnych wspólnych zasad odnoszących się do pomocy prawnej w sporach o tym charakterze (Dyrektywa Rady 2003/8/WE z dnia 27 stycznia 2003 r.).

 

Co do zasady, współpraca w tym obszarze należy bezpośrednio do sądów, co jest istotnym ułatwieniem i usprawnieniem. Sądy jednego państwa członkowskiego przekazują wnioski o pomoc prawną bezpośrednio sądom innego państwa członkowskiego – mówił w trakcie spotkania wiceminister Wojciech Węgrzyn. Jednakże w ramach tej współpracy bardzo często dochodzi do powstania problemów praktycznych, które znacząco ją utrudniają. W takich sytuacjach przewidziano zadania dla instytucji centralnych, których zadaniem jest usprawnianie obrotu prawnego w powyższym zakresie – kontynuował wiceminister.


Działania organów centralnych są wspierane przez Europejską Sieć Sądową, w skład której wchodzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Głównym zadaniem Sieci jest usprawnianie obrotu prawnego w Unii Europejskiej.
Europejska Sieć Sądowa opiera się na współdziałaniu tzw. punktów kontaktowych zajmujących się m.in. organizacją procesu przeprowadzenia dowodu z przesłuchania świadka, który mieszka w innym państwie niż to, w którym prowadzone jest postępowanie, poszukiwaniem sposobów przezwyciężania trudności w wykonywaniu wniosków o doręczenie dokumentów sądowych.


Europejska Sieć Sądowa odgrywa również istotną rolę w zakresie usprawniania realizacji wniosków o pomoc prawną w postaci ustanowienia adwokata z urzędu dla strony, która zamieszkuje w innym państwie członkowskim niż to, przed którym toczy się postępowanie sądowe. Działania podejmowane przez punkty kontaktowe mają duże znaczenie praktyczne, gdyż sprzyjają ułatwieniu dostępu obywateli Unii Europejskiej do wymiaru sprawiedliwości.
Współpraca w ramach Europejskiej Sieci Sądowej w znaczący sposób przekłada się na usprawnienie funkcjonowania systemu europejskiego wymiaru sprawiedliwości – zakończył wiceminister Wojciech Węgrzyn.

 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych