Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Konferencja „Kodeks Bezpiecznej Opieki w rodzicielstwie zastępczym”
Stanisław Chmielewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości wziął udział w konferencji prasowej prezentującej Kodeks Bezpiecznej Opieki w rodzicielstwie zastępczym.
Konferencja odbyła się w siedzibie Fundacji Dzieci Niczyje.
- W ostatnich miesiącach byliśmy informowani o tragicznych wydarzeniach, dotykających małoletnie dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, godzących w ich dobro i niestety, w skrajnych przypadkach, również w życie – mówił podczas konferencji Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.
Piecza zastępcza jest formą pomocy rodzinie, rodzicom i ich małoletnim dzieciom i ma na celu przede wszystkim przywrócenie prawidłowego funkcjonowania całej rodziny. Umieszczenie, zatem w pieczy zastępczej, czyli poza dotychczasowym środowiskiem małoletniego dziecka powinno zmierzać do poprawy jego sytuacji, gwarantować mu bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
- Wszyscy mamy pełną świadomość, że fakt umieszczenia dziecka poza domem rodzinnym jest wynikiem dysfunkcji rodziny biologicznej, a dzieci pochodzące z tych rodzin w większości wypadków są ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, doznawanej od osób im najbliższych – zaznaczył Stanisław Chmielewski. Wobec tego nowe środowisko powinno gwarantować dziecku nie tylko ewentualną poprawę warunków bytowych, ale przede wszystkim bezpieczeństwo emocjonalne, psychiczne i fizyczne.
- W tej sytuacji niezwykle istotne jest jeszcze lepsze niż obecnie przygotowywanie kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka oraz spowodowanie poprawy funkcjonowania już działających, tak, aby nigdy więcej nie powtórzyły się wydarzenia z Pucka – kontynuował.
Realizacji tego celu ma służyć między innymi inicjatywa podjęta przez Fundację Dzieci Niczyje, Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Fundację Przyjaciółka oraz Fundację Jedno Serce, zmierzająca do przygotowania Kodeksu Bezpiecznej Opieki w rodzicielstwie zastępczym.
Sekretarz Stanu - Stanisław Chmielewski poinformował uczestników konferencji, że Minister Sprawiedliwości, objął inicjatywę patronatem honorowym, uznając ją za konieczną, potrzebną i pożyteczną, a przede wszystkim służącą dobru dzieci. Ministerstwo Sprawiedliwości, w zakresie swoich kompetencji, włączyło się już aktywnie w pracę nad projektem Kodeksu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości