Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

P8010088.JPG

60. rocznica wejścia w życie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

2013-04-22

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk wziął dzisiaj udział u uroczystym otwarciu dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji 60. rocznicy wejścia w życie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka „Uniwersalny i regionalny wymiar ochrony praw człowieka. Nowe wyzwania – nowe rozwiązania”.
 
- W obliczu postępującej unifikacji prawa na płaszczyźnie międzynarodowej, konferencja stanowi doskonałe forum dyskusji na temat aktualnych wyzwań stojących przed prawnikami i politykami. Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, przed wielu laty, ustaliła katalog fundamentalnych praw, wytyczając jednocześnie zasadnicze kierunki i płaszczyzny ewolucji systemów prawnych państw członkowskich. Dzięki jej przyjęciu powstał wspólny, europejski porządek prawny w obszarze ochrony praw jednostki, wciąż wzmacniany działaniami zarówno Rady Europy, jak i Unii Europejskiej – powiedział podczas otwarcia wiceminister Wojciech Hajduk.
 
Wiceminister zaznaczył, że Europa od ponad 60 lat buduje swoją jedność w oparciu o demokrację, rządy prawa i prawa człowieka. W procesie tym Polska czynnie uczestniczy.
 
- Rdzeniem europejskiego systemu ochrony praw człowieka jest Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał, jako ostateczny strażnik praw fundamentalnych jest czymś więcej niż kolejną instytucją europejską. Jak żadna inna instytucja reprezentuje najistotniejszą część europejskiej kultury prawnej oraz jest rzeczywistym „okrętem flagowym” dorobku Rady Europy, państw członkowskich i ich obywateli w dziedzinie europejskiego rozumienia istoty ochrony praw człowieka – mówił Wojciech Hajduk.
  
- Debata na temat reformy całej architektury Konwencji toczy się od lat i owocuje kolejnymi zmianami, czego ostatnim przykładem jest wejście w życie Protokołu nr 14. Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace związane z konsultacją projektów kolejnych dwóch protokołów (protokołu nr 15 i Protokołu nr 16), które po ich wprowadzeniu usprawnią działanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – zaznaczył wiceminister Hajduk.
 
Nie jest to jedyny obszar aktywności Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie. Resort, podejmuje intensywne działania mające na celu popularyzację orzecznictwa Trybunału w Strasburgu. Na stronie internetowej Ministerstwa publikowane są tłumaczenia na język polski orzeczeń Trybunału w sprawach przeciwko Polsce, krótkie informacje o takich wyrokach, niemal bezpośrednio po ich opublikowaniu przez Trybunał, jak również opracowania przedstawiające obowiązujące standardy Trybunału w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości. - To najobszerniejsza w naszym kraju baza przetłumaczonych orzeczeń Trybunału - do korzystania z której serdecznie Państwa zapraszam – zakończył wiceminister Wojciech Hajduk.
 
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych