Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956 – podsumowanie pierwszego etapu prac, pokaz filmu „Kwatera Ł”
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, na czele z Dyrektor Generalną – Wiesławą Chojnacką w poniedziałek (25 marca) wzięli udział w uroczystym pokazie filmu „Kwatera Ł”.
Produkcja w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego opowiada o poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1948–1956 na warszawskim cmentarzu Powązki, w słynnej dziś kwaterze Ł. W prace poszukiwawcze zaangażowane jest również Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Kierowany przeze mnie resort nadal wspierać będzie prace ekshumacyjne ofiar komunizmu – deklaruje Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Przypomnijmy, trwające od kilku miesięcy prace ekshumacyjne to wynik m.in. porozumienia zawartego przez Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Umożliwia je również zaangażowanie przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawy. Prace odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.
- Przekroczyliśmy ważny próg naszej historii – powiedział w trakcie pokazu filmu Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Pierwsze odkryte szczątki, pierwsze dokonane identyfikacje to chwile, które zmieniają świadomość o przeszłości. Teraz mamy obiektywne dowody na to, co z tymi ludźmi robiono. Następne pokolenia będą miały materialne świadectwo, że tak właśnie było - dodał.
Przedstawiciele IPN zapowiedzieli, że kolejne prace poszukiwacze rozpoczną się już wkrótce. Na Łączce i w innych miejscach w całej Polsce.
W trakcie realizacji ogólnopolskiego programu badawczego kierowanego przez dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego:
- przeprowadzono ekshumację szczątków ponad 300. więźniów okresu stalinowskiego pochowanych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu;
- wykonano prace badawcze nad ustaleniem miejsc pochówku blisko 200. partyzantów oddziału NSZ Henryka Flamego, ps. Bartek, zamordowanych na terenie Opolszczyzny i pow. gliwickiego w woj. śląskim we wrześniu 1946 r.;
- w pobliżu m. Dworzysko, pow. Łambinowice odnaleziono zbiorową mogiłę kilkunastu osób zamordowanych przez UB w latach 40.;
- przeprowadzono badania georadarowe na terenie dawnej siedziby UB przy ul. Niegolewskich w Poznaniu oraz w lesie w pobliżu m. Gądki pod Poznaniem – miejscach, w których mordowano i grzebano ofiary systemu komunistycznego.
- przeprowadzenie II etapu prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Powązkowskim (wojskowym) w Warszawie;
- kontynuacja poszukiwań miejsc pochówku partyzantów oddziału NSZ „Bartka”;
- rozpoczęcie przygotowań do prac poszukiwawczych na terenie Cmentarza na Służewie i Bródnie w Warszawie.