Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Żródło: www.ipn.gov.pl
IMG_1869.JPG

Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956 – podsumowanie pierwszego etapu prac, pokaz filmu „Kwatera Ł”

2013-03-27

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, na czele z Dyrektor Generalną – Wiesławą Chojnacką w poniedziałek (25 marca) wzięli udział w uroczystym pokazie filmu „Kwatera Ł”.

 

Produkcja w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego opowiada o poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1948–1956 na warszawskim cmentarzu Powązki, w słynnej dziś kwaterze Ł. W prace poszukiwawcze zaangażowane jest również Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

- Kierowany przeze mnie resort nadal wspierać będzie prace ekshumacyjne ofiar komunizmu – deklaruje Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

 

Przypomnijmy, trwające od kilku miesięcy prace ekshumacyjne to wynik m.in. porozumienia zawartego przez Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Umożliwia je również zaangażowanie przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawy. Prace odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.

 

- Przekroczyliśmy ważny próg naszej historii – powiedział w trakcie pokazu filmu Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Pierwsze odkryte szczątki, pierwsze dokonane identyfikacje to chwile, które zmieniają świadomość o przeszłości. Teraz mamy obiektywne dowody na to, co z tymi ludźmi robiono. Następne pokolenia będą miały materialne świadectwo, że tak właśnie było - dodał.

 

Przedstawiciele IPN zapowiedzieli, że kolejne prace poszukiwacze rozpoczną się już wkrótce. Na Łączce i w innych miejscach w całej Polsce.

 

W trakcie realizacji ogólnopolskiego programu badawczego kierowanego przez dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego:

  • przeprowadzono ekshumację szczątków ponad 300. więźniów okresu stalinowskiego pochowanych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu;
  • wykonano prace badawcze nad ustaleniem miejsc pochówku blisko 200. partyzantów oddziału NSZ Henryka Flamego, ps. Bartek, zamordowanych na terenie Opolszczyzny i pow. gliwickiego w woj. śląskim we wrześniu 1946 r.;
  • w pobliżu m. Dworzysko, pow. Łambinowice odnaleziono zbiorową mogiłę kilkunastu osób zamordowanych przez UB w latach 40.;
  • przeprowadzono badania georadarowe na terenie dawnej siedziby UB przy ul. Niegolewskich w Poznaniu oraz w lesie w pobliżu m. Gądki pod Poznaniem – miejscach, w których mordowano i grzebano ofiary systemu komunistycznego.
 
Największym przedsięwzięciem zrealizowanym w 2012 roku był pierwszy etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie kwatery „Ł” Cmentarza Powązkowskiego (wojskowego) w Warszawie, w wyniku których odnaleziono szczątki 117. więźniów zamordowanych w Więzieniu na Mokotowie w latach 1948-1956.
 
Dla stworzenia możliwości identyfikacji ofiar komunizmu Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie powołały do życia Bazę genetyki ofiar komunizmu w Polsce lat 1944-1956.
 
Zamierzenia badawcze na 2013 r.:
  • przeprowadzenie II etapu prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Powązkowskim (wojskowym) w Warszawie;
  • kontynuacja poszukiwań miejsc pochówku partyzantów oddziału NSZ „Bartka”;
  • rozpoczęcie przygotowań do prac poszukiwawczych na terenie Cmentarza na Służewie i Bródnie w Warszawie.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych