Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

34. młotek.jpg

Informacja ws. wydatkowania środków z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (w zakresie pomocy pokrzywdzonym)

2013-03-08

 
Na podstawie art. 43§19 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r.- Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. nr 90 poz. 557 z późn. zm., dalej: k.k.w.) wydane zostało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz.U. 2012 poz.49, dalej: rozporządzenie).
 
Zgodnie z cyt. rozporządzenie, środki Funduszu pochodzące między innymi z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, przeznaczane mają być przede wszystkim na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz członkom ich rodzin, zwłaszcza pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną. Zadania te winny być realizowane przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych, czyli stowarzyszenia, fundacje, organizacje i instytucje, kościoły i inne związki wyznaniowe.
 
Zgodnie z art. 43 §9 k.k.w. podmioty, którym przyznane zostają dotacje, wybierane są w drodze otwartego konkursu ofert. Każdorazowo tryb, warunki i zasady przeprowadzenia otwartego konkursu ofert, zaakceptowane przez Ministra Sprawiedliwości - Dysponenta Funduszu, zamieszczane były w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
 
Od wejścia w życie nowych regulacji, Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło trzy otwarte konkursy ofert na powierzenie realizacji zadań z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (w zakresie pomocy pokrzywdzonym przestępstwem i członkom ich rodzin)dwa w 2012 r., jeden – w 2013 r.
 
Wyboru ofert dokonywała Komisja Konkursowa. W konkursie przeprowadzonym w tym roku (2013 r.), z uwagi na znaczną możliwą do uzyskania kwotę dotacji  (600.000 zł), w skład komisji powołano 4 osoby.
 
W ostatnim przeprowadzonym konkursie, który rozstrzygnięto 28 lutego 2013 r., złożono 49 ofert. Dwie z nich wpłynęło po terminie przewidzianym zasadami konkursu (tj. po 18 stycznia 2013 r.), 17 nie spełniało warunków formalnych (np. braki dokumentacji, przekroczenia progu 15% przeznaczonego na koszty administracyjne, nieuzupełniona dokumentacja mimo zapytania Komisji).
 
Z pozostałych 30 ofert, 6 nie uzyskało minimalnej wymaganej liczby punktów do otrzymania dotacji (minimum 50%).
 
Dysponent Funduszu postanowił przyznać dotacje na rzecz 24 podmiotów z całego kraju, na kwotę  8.325.436,12 zł.
 
Obecnie trwa procedura związana z zawieraniem umów z podmiotami, na rzecz których przyznane zostały dotacje. Lista takich podmiotów została zamieszczona na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości 1 marca 2013 r.
 
Szczegółowe informacje o dyżurach specjalistów, wraz z adresami i telefonami kontaktowymi zamieszczone zostaną na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl po zakończeniu procedury zawierania umów.
 
Do tych podmiotów, które nie uzyskały dotacji z Funduszu, zostaną także skierowane wyjaśnienia, dlaczego dotacja nie została przyznana.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych