Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Spotkanie Społecznej Rady do Spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości
2013-03-04
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj udział w spotkaniu Społecznej Rady do Spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.
Celem spotkania, na które zostali zaproszeni przedstawiciele największych organizacji gospodarczych oraz korporacji prawniczych było przekazanie jak najszerszej informacji o Deklaracji o stosowaniu mediacji i innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR).
Inicjatywa ta została objęta patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości i ma na celu promocję mediacji i innych ADR wśród przedsiębiorców, a także wśród kancelarii prawnych, notarialnych i komorniczych.
W trakcie dzisiejszego spotkania przeprowadzono dyskusję oraz uzgadniano rekomendowane formy implementacji Deklaracji przez podmioty gospodarcze i kancelarie.
Deklaracja ma charakter deklaracji publicznej, w której przedstawiciele kancelarii oświadczają, że ich prawnicy mają odpowiednią wiedzę na temat mediacji i innych metod ADR i przedyskutują z klientami możliwość zastosowania mediacji lub innych ADR w konkretnym przypadku, w taki sposób, aby powzięli oni w pełni świadomą decyzję w zakresie wyboru sposobu rozwiązania sporu. Z kolei, przedsiębiorcy oświadczają w Deklaracji, iż w przypadku zaistnienia sporu o charakterze gospodarczym między przedsiębiorstwem a innym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, zobowiązują się do rozważenia możliwości zastosowania mediacji lub innej metody ADR przed lub zamiast wniesienia sprawy do sądu.
Pomysł deklaracji o stosowaniu mediacji i innych ADR (ang. pledge to mediation, pledge to ADR)) jest znany w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie deklaracje podpisało ponad 3 tys. największych przedsiębiorstw oraz kancelarii prawnych. W Wielkiej Brytanii w 2001 r. rząd zobowiązał wszystkie agendy rządowe do złożenia zobowiązania do stosowania ADR. We Francji deklaracja o stosowaniu mediacji zainicjowana została przez Ministra Gospodarki oraz Francuską Izbę Handlu, a przyrzeczenie podpisało kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw i kancelarii.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości