Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Flaga

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2013-03-01

- To moment pamięci o polskich patriotach, o tych członkach elity naszego narodu, dla których koniec II wojny światowej nie był końcem zmagań z agresorem, ale oznaczał dalszą nierówną walkę. Walkę, o czym powinniśmy pamiętać, o prawdziwą niepodległość, o godność Polaków, w końcu o elementarną sprawiedliwość, której nie można było oczekiwać w komunistycznym systemie – mówi o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

 
To święto państwowe - poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia - obchodzimy właśnie dzisiaj (1 marca). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 3 marca 2011 r.
 
Dzień obchodów - 1 marca - związany jest z datą wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (1 marca 1951 r.).
 
Już wczoraj – w ramach obchodów święta – w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości (budynek dawnego Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego) odbyły się uroczystości z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Ministra Sprawiedliwości – Jarosława Gowina.
 
- Pamięć o polskim antykomunistycznym podziemiu po 1945 roku pozwala nam budować szacunek dla współczesnej Polski - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. - Budowanie tych kotwic pamięci ma swoje szczególne uzasadnienie, (...) poprzez pamięć o latach najtrudniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeniach, możemy budować szacunek dla współczesnej Polski. Polski wolnej, Polski niepodległej, Polski demokratycznej, gdzie szanowane są różne poglądy, gdzie nie grozi tak straszliwy terror - dodał.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych