Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

_MG_3250.jpg
_MG_3314.jpg
_MG_3122.jpg

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – uroczystości z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Prezydenta RP

2013-02-28

Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Ministrem Sprawiedliwości Jarosławem Gowinem wzięli dzisiaj udział w uroczystościach, które odbyły się w piwnicach gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości. To tutaj - w piwnicach budynku dawnego Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego - w latach 1945-1954, więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego. W ówczesnym więzieniu obok zwykłych przestępców przetrzymywani byli więźniowie polityczni, a także oficerowie Armii Krajowej.

 
Dzisiejsze uroczystości były częścią obchodów przypadającego na jutro (1 marca) Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli w nich również udział „Żołnierze Wyklęci”, którzy byli więzieni w gmachu przy Al. Ujazdowskich 11.
 
Pierwszym punktem uroczystości było złożeni kwiatów pod tablicą znajdującą się na gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości upamiętniającą ofiary zbrodni komunistycznych.
 
- To moment pamięci o polskich patriotach, o tych członkach elity naszego narodu, dla których koniec II wojny światowej nie był końcem zmagań z agresorem, ale oznaczał dalszą nierówną walkę. Walkę, o czym powinniśmy pamiętać, o prawdziwą niepodległość, o godność Polaków, w końcu o elementarną sprawiedliwość, której nie można było oczekiwać w komunistycznym systemie - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Spotkaliśmy się tutaj przede wszystkim po to, by oddać hołd ofiarom represji. W piwnicach tego budynku, podobnie jak w innych w Warszawie i wielu innych miejscach Polski, więziono, katowano i wreszcie mordowano polskich patriotów – często zasłużonych w walce z niemiecką okupacją bohaterów – dodał.
 
W areszcie, w miejscu w którym obecnie znajduje się Ministerstwo Sprawiedliwości, siedzieli m.in. prof. Władysław Bartoszewski, prof. Wiesław Chrzanowski, Anna Swierczewska-Jakubowska „Paulinka”, gen. Emil Fieldorf czy Jan Rodowicz „Anoda”.
 
Muzeum Powstania Warszawskiego planuje stworzyć w tym miejscu ekspozycję, gdzie pokazane zostaną powojenne losy Powstańców – komunistyczne represje wobec młodych ludzi, którzy nie spodziewali się, że będą prześladowani i torturowani za walkę o niepodległość. I właśnie część tej eskpozycji mieli dzisiaj okazję zobaczyć Prezydent RP oraz Minister Sprawiedliwości.
 
Minister Jarosław Gowin zapewnił, że Ministerstwo Sprawiedliwości - po przygotowaniach trwających kilka ostatnich lat - gotowe jest przekazać tę część gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego, by zaadaptować ją na nowoczesną ekspozycję muzealną.
 
- Bardzo się cieszę, że pokolenie młodych Polaków już niedługo będzie mogło uczyć się właśnie tutaj o ludziach, którzy w czasie Powstania ryzykowali życie za swoje miasto i swoją ojczyznę. Trafiali oni tutaj jako przedstawiciele patriotycznej elity, której najpierw Niemcy, a później komuniści słusznie się obawiali. Obawiano się ich jednak nie tylko jako dzielnych konspiratorów, ale przede wszystkim strach budzić musiała ich wierność ideałom i wartościom, o których powinniśmy pamiętać również dziś – powiedział Jarosław Gowin.
 
Prezydent RP podziękował ministrowi za tę inicjatywę. – Wielu ministrów się starało, ale to ministrowi Gowinowi udało doprowadzić się tę sprawę do końca – powiedział Bronisław Komorowski.
 
- W tej tak podniosłej i uroczystej chwili nie mogę też nie wspomnieć w dwóch zdaniach o ważnej inicjatywie, która wyszła od Pana Prezydenta – potrzebie upamiętnienia ofiar terroru komunizmu. Miejscem, w którym wielu polskich patriotów było więzionych i mordowanych, które stało się niejako symbolem polskiego oporu wobec komunistycznego zniewolenia, był kompleks budynków przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Dzisiaj jest tam Areszt Śledczy Warszawa – Mokotów. W podległym mi urzędzie powstała koncepcja utworzenia właśnie tam Muzeum Ofiar Komunizmu – zadeklarował minister sprawiedliwości. - Jako Minister Sprawiedliwości dołożę wszelkich starań, by wesprzeć tę inicjatywę - dodał.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
 
 
 
 
Historia gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości (Warszawa, Al. Ujazdowskie 11):
 
Od jesieni 1945 roku w podziemiach budynku działał areszt śledczy; jego organizatorzy wykorzystali istniejącą infrastrukturę piwnic, pozostawioną przez poprzedników – niemiecką policję kryminalną „Kripo”. Przetrzymywani więźniowie zaliczani byli do kategorii „politycznych”, „gospodarczych” i „sabotażystów”. Jednakże przeważająca większość z nich to więźniowie polityczni w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. W areszcie przetrzymywani byli również Niemcy, których traktowano znacznie lepiej niż Polaków.
 
Resort bezpieczeństwa, zorganizowany według wzorów sowieckich i pod nadzorem sowieckich „doradców” posługiwał się metodami stosowanymi powszechnie przez NKWD czy kontrwywiad „Smiersz” – poniżanie, głodzenie, bicie i torturowanie. Przykładem jest tragiczna historia Jana Rodowicza „Anody”, żołnierza Batalionu „Zośka”, który na przełomie 1948 i 1949 roku został zakatowany przez śledczych. W rubryce „przyczyna zgonu” wpisano samobójstwo.
 
Szef MBP, gen. Stanisław Radkiewicz przyznawał wprost, że celem kierowanej przez niego instytucji jest „bicie wroga klasowego. Służba więzienna złożona była z francuskich komunistów; zabieg ten miał na celu całkowite odgrodzenie więźniów od świata zewnętrznego i zminimalizowanie ryzyka ucieczki.
 
Ekipa konserwatorów z Muzeum Powstania Warszawskiego przeprowadziła wstępne badania konserwatorskie w piwnicach i zabezpieczyła ślady pozostawione przez więźniów (rysunki, inicjały, sentencje itp.). Odnalezione rysunki nie są wyraźne, ale można odczytać np. fragmenty kalendarzy kreskowych, monogramy. Po przekazaniu Muzeum pierwszej z trzech części piwnic, rozpoczną się prace badawczo-odkrywkowe, które pozwolą ocenić, czy pod warstwą farby znajdują się kolejne ślady więzionych osób.
 
        

 

lista aktualności archiwalnych