Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Konferencja Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa
Minister Sprawiedliwości - Jarosław Gowin

Piąta konferencja Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa

2013-02-14

W dniu 11 lutego 2013 r. w Popowie k. Warszawy odbyła się po raz piąty Konferencja Ministra Sprawiedliwości z dziekanami Wydziałów Prawa 36 uczelni publicznych i niepublicznych.


Konferencja poświęcona była omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, które odbyły się w dniu 29 września 2012 r.

Uroczystego otwarcia obrad dokonał Minister Sprawiedliwości dr Jarosław Gowin, który podkreślił, że w przygotowaniu młodych ludzi do świadczenia fachowej pomocy prawnej bierze udział wiele podmiotów, w tym m. in. prawnicze uczelnie wyższe. Minister Sprawiedliwości wskazał, że studia prawnicze to nadal jeden z najpopularniejszych kierunków kształcenia akademickiego, który daje wiele możliwości w wyborze dalszej drogi zawodowej. W przypadku wyboru jednego z prawniczych zawodów zaufania publicznego, kolejnym koniecznym etapem edukacji jest aplikacja. O tym jednak, jakim aplikantem będzie absolwent prawa, decyduje pierwszy etap prawniczej edukacji – studia na kierunku prawo.


Na konferencji obecny był również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr hab. Michał Królikowski. Ponadto w spotkaniu udział wzięli m.in.:, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik oraz przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej – dr Agnieszka Zemke – Górecka i Małgorzata Gruszecka oraz członkowie zespołów przygotowujących testy na egzaminy wstępne.


Przedstawiona w trakcie konferencji prezentacja wyników egzaminów wstępnych objęła analizę stopnia trudności pytań i profilu zdających. Minister Michał Królikowski zwrócił uwagę na nowe metody dokonania analizy, prowadzące do porównania wyników osób, które na różnych uczelniach uzyskały te same oceny na dyplomie. Po raz pierwszy w analizie pokazano struktury osób przystępujących do egzaminów z poszczególnych uczelni wg ocen na dyplomie oraz zdawalności absolwentów poszczególnych uczelni przy takich samych ocenach na dyplomie, a także sporządzona została analiza zdawalności odrębnie dla absolwentów rocznika 2012.


Jak potwierdzają wyniki analizy, to właśnie ta grupa absolwentów uzyskuje najlepsze wyniki. W roku 2012 do egzaminów wstępnych przystąpiło łącznie 11 020 osób. Spośród tej grupy, ponad 42% stanowili absolwenci studiów prawniczych z roku 2012, których zdawalność wyniosła ok. 61%.


Ponadto, w trakcie konferencji przedstawiciele samorządów prawniczych zaprezentowali nowy model szkolenia na aplikacji adwokackiej i radcowskiej, który większy nacisk kładzie na praktyczny aspekt szkolenia. Jak podkreślił Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski, aplikacja ma być aplikacją umiejętności, a nie wiedzy.

 

Departament Zawodów Prawniczych

i Dostępu do Pomocy Prawnej

lista aktualności archiwalnych