Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Inauguracja szkolenia aplikantów IV rocznika aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
2013-02-11
- W pierwszej kolejności czuję się w powinności pogratulować Państwu wyniku osiągniętego podczas trudnego, dwuetapowego konkursu na aplikację ogólną – powiedział dzisiaj Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski w trakcie uroczystej inauguracji szkolenia aplikantów już 4. rocznika aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Spotkanie ,w którym udział wzięli również m.in. Prokurator Generalny – Andrzej Seremet oraz Prezes Sądu Najwyższego (kierujący Izbą Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych) – prof. dr hab. Walerian Sanetra, odbyło się w Krakowie.
- W Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury będziecie Państwo pobierać naukę, która – zarówno w wymiarze teoretycznym jak i praktycznym – przygotuje Państwa do wykonywania w przyszłości zawodu referendarza sądowego, asystenta sędziego czy też asystenta prokuratora. Minister Sprawiedliwości dołoży wszelkich starań, ażeby po pomyślnym zakończeniu szkolenia na aplikacji ogólnej znaleźli Państwo zatrudnienie w sądach powszechnych na stanowiskach asystenckich, a w niektórych przypadkach, jeżeli stan etatyzacji sądownictwa na to pozwoli, również na stanowiskach referendarskich – mówił Stanisław Chmielewski. - Należy też wskazać, że znaczna część tu obecnych będzie miała możliwości kontynuowania szkolenia na aplikacji sędziowskiej lub na aplikacji prokuratorskiej, a dalej - wykonywania w przyszłości zawodu sędziego lub prokuratora – służby wymagającej, ale też dającej wiele satysfakcji – dodał wiceminister sprawiedliwości.
Konkursu na aplikację ogólną odbył się w 2012 r. Do jego pierwszego etapu przystąpiło ponad 1700 osób, do drugiego zostało dopuszczonych 385 osób. Ostatecznie zostało przyjętych tylko nieco ponad 200 osób.
- Nie będzie przesadą stwierdzenie, że stanowicie Państwo elitarną grupę najlepszych absolwentów wydziałów prawa wyższych uczeni w Polsce – powiedział Sekretarz Stanu w MS. - Korzystając z okazji, jaką stwarza inauguracja czwartego rocznika aplikacji ogólnej, pragnę Państwu życzyć powodzenia na rozpoczętej w dniu dzisiejszym drodze zawodowej, a Państwa wykładowcom oraz władzom Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – sukcesów w pracy dydaktycznej, wykonywanej z pożytkiem dla Państwa Polskiego oraz jego obywateli - zakończył.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości