Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Spotkanie z Minister Sprawiedliwości Republiki Włoskiej
2013-01-22
Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz Podsekretarze Stanu: Michał Królikowski i Wojciech Węgrzyn wzięli dzisiaj udział w spotkaniu z Minister Sprawiedliwości Republiki Włoskiej – prof. Paolą Severino Di Benedetto.
Jednym z tematów rozmów, które odbyły się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, była wymiana doświadczeń w kontekście nadchodzącej włoskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Zdaję sobie sprawę, że dla Włoch sprawowanie prezydencji w Radzie Unii to nie nowość, tym niemniej pierwszy raz będzie się ona odbywać pod rządami Traktatu z Lizbony, który wprowadza wiele nowatorskich rozwiązań – powiedział w trakcie spotkania minister Jarosław Gowin. - My już mamy to za sobą i jeśli będziecie Państwo chcieli skorzystać z naszych doświadczeń to bardzo chętnie się nimi podzielimy - dodał.
W trakcie spotkania poruszono także temat propozycji ustanowienia Prokuratury Europejskiej. Tocząca się od jakiegoś czasu w UE dyskusja na temat możliwości powołania Urzędu Prokuratury Europejskiej nabiera tempa i w tym roku ma przybrać kształt projektu aktu prawnego.
Podstawą polsko-włoskiej współpracy są przepisy prawa Unii Europejskiej oraz konwencje Rady Europy i Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego.
Do najważniejszych zaliczyć należy:
1. Sprawy cywilne
a) pomoc prawna ( doręczanie dokumentów, przeprowadzanie dowodów)
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 1393/2007 dotyczące doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych;
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 1206/2001 w sprawie współpracy między sądami państw członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych i handlowych.
b) właściwość sądów oraz wykonywanie orzeczeń
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych;
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej;
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.
c) prawo pomocy (zwolnienie od kosztów i przyznanie adwokata z urzędu)
- Dyrektywa Rady nr 2003/8/WE w celu usprawnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sporach transgranicznych poprzez ustanowienie minimalnych wspólnych zasad odnoszących się do pomocy prawnej w sporach o tym charakterze
2. Sprawy karne
a) pomoc prawna (doręczanie dokumentów, przeprowadzanie dowodów)
- Konwencja z 29 maja 2000r. ustanowiona przez Radę zgodnie z art. 34 Traktatu o Unii Europejskiej - o pomocy prawnej w sprawach karnych między Państwami Członkowskimi oraz Protokół z 16 października 2001 r.
b) wydawanie osób
- Decyzja ramowa Rady 2002/584/WSiSW w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi (ENA);
- Europejska konwencja o ekstradycji, sporządzona w Paryżu 13 grudnia 1957 r. (ekstradycja – w odniesieniu do czynów popełnionych przed dniem 7 sierpnia 2002 r.);
Podstawą współpracy ze stroną włoską są nadal w znacznej liczbie spraw przepisy Europejskiej konwencji o ekstradycji z 1957 r. ze względu na to, że Włochy złożyły oświadczenie do Decyzji Ramowej w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zgodnie z tym oświadczeniem do czynów popełnionych przed 7.08.2002 r. ma zastosowanie procedura ekstradycyjna.
W latach 2011-2012 odnotowaliśmy 52 wnioski sądów polskich o ekstradycję oskarżonego lub skazanego z Włoch. Nie odnotowujemy istotnych problemów w realizacji tych wniosków przez stronę włoską.
c) przekazywanie skazanych
- Konwencja o przekazywaniu osób skazanych, sporządzona w Strasburgu dnia 21 marca 1983 r.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości