Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Zdjęcie grupowe przedstawicieli Państw UE

Nieformalna Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (17-18 stycznia 2013 r., Dublin)

2013-01-18

Europejskie transgraniczne prawo upadłościowe, a także ochrona danych osobowych - to główne tematy, jakie poruszyli ministrowie sprawiedliwości UE w trakcie nieformalnej Rady, która odbyła się w Dublinie.

 

W obradach wziął udział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Królikowski.

 

Projekt zmieniający rozporządzenie Rady nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego został opublikowany stosunkowo niedawno i trwają jeszcze prace nad analizą szczegółowych rozwiązań. Wstępnie jednak mogę stwierdzić, ze proponowane w projekcie kierunki zmian zasługują, co do zasady, na poparcie – powiedział w trakcie spotkania Minister Jarosław Gowin.

 

Minister podkreślił również, że nacisk na działania restrukturyzacyjne przedsiębiorców jest jednym z podstawowych elementów przygotowywanej obecnie w Polsce reformy prawa upadłościowego („restrukturyzacja zamiast likwidacji”).

 

Projektowane zmiany rozporządzenia (nr dok. KE COM(2012)744 z 12 grudnia 2012 r.) zmierzają do zmiany przepisów wywołujących obecnie wątpliwości zarówno w praktyce, jak też w orzecznictwie. W szczególności, projekt zmierza do rozszerzenia zakresu jurysdykcji, co pozwoli na objęcie zakresem rozporządzenia istniejących w poszczególnych państwach członkowskich postępowań tzw. przed-upadłościowych i hybrydowych, mających na celu uniknięcie upadłości przedsiębiorcy. Ponadto, proponowane zmiany polegają również na uchyleniu obowiązku wszczynania wtórnego postępowania upadłościowego wyłącznie o charakterze likwidacyjnym, tak aby sąd miał możliwość wszczynania postępowania wtórnego o charakterze najbardziej odpowiednim w danej sprawie upadłościowej. Proponowane zmiany dotyczą również ujawniania przez sąd z urzędu, w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości, podstawy jurysdykcyjnej, co z kolei będzie eliminowało ewentualne spory jurysdykcyjne między sądami państw członkowskich. Zmiany przepisów dotyczyć będą również usprawnienia współpracy między sądami upadłościowymi głównego i wtórnego postępowania upadłościowego oraz między zarządcami powołanymi w takich postępowaniach, tak aby służyło to skuteczniejszemu zaspokajaniu roszczeń wierzycieli. W projekcie zawarto również pewne uregulowania dotyczące upadłości grup przedsiębiorców oraz przewidziano obowiązek utworzenia rejestrów postępowań upadłościowych o charakterze transgranicznym we wszystkich państwach członkowskich i ich wzajemne połączenie w ramach europejskiego portalu „e-sprawiedliwość”.

 

Ponadto, przy okazji posiedzenia Rady Sprawiedliwości, Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się z Viviane Reding – Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, odpowiedzialną za sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo.

 

Głównym tematem rozmów był stan prac nad negocjowanymi obecnie na forum UE projektami aktów prawnych z obszaru wymiaru sprawiedliwości, w tym w szczególności projektem rozporządzenia dotyczącym Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych