Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_2934.JPG
IMG_2941.JPG
IMG_2946.JPG

Spotkanie z Delegacją Najwyższej Rady Sądownictwa Republiki Bułgarii

2013-01-15

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj udział w spotkaniu z delegacją Najwyższej Rady Sądownictwa Republiki Bułgarii, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Głównym celem spotkania było omówienie tematów związanych z funkcjonowaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Uczestnicy podczas dyskusji podzielili się doświadczeniami własnych państw, oraz rozmawiali m.in. o podstawach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce: niezawisłości sędziowskiej, sposobie powoływania sędziów oraz organizacji sądownictwa. Wiele miejsca poświęcono również reformie sądownictwa.
 
Szczegóły współpracy prawnej z Republiką Bułgarii w sprawach cywilnych stanowią akty prawa europejskiego. W sprawach objętych zakresem tych aktów prawnych sądy współpracują bezpośrednio, co jest istotnym ułatwieniem i usprawnieniem przy realizacji wniosków.
 
Podstawą współpracy w sprawach karnych są akty prawa europejskiego. Spośród nich należy wymienić przede wszystkim:
  • Decyzja ramowa Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi;
  • Decyzja ramowa Rady 2005/214/WSiSWz dnia 24 lutego 2005 r.w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym;
  • Decyzja ramowa Rady 2006/783/WSiSW z dnia 6 października 2006 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do nakazów konfiskaty.
 
Udzielanie pomocy prawnej (doręczanie dokumentów, przeprowadzanie dowodów) następuje w oparciu o Konwencją z dnia 29 maja 2000 r. o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi UE. Natomiast podstawą prawną przekazywania osób skazanych w stosunkach dwustronnych jest Konwencja Rady Europy o przekazywaniu osób skazanych z dnia 21 marca 1983 r.
 
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa.
 
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych