Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin z wizytą w Krakowie
Wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym, udział w otwarciu odnowionego oddziału psychiatrycznego Aresztu Śledczego – to główne punkty dzisiejszej wizyty Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina w Krakowie.
„Reguły deregulacji. Komu służy uwolnienie rynku pracy?” – to tytuł wykładu, jaki Minister Sprawiedliwości wygłosił dzisiaj na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Podczas spotkania Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił o pracach, jakie toczą się w resorcie sprawiedliwości dotyczących deregulacji. Ustawa zawierająca ułatwienia dla transzy pierwszych 50 zawodów została przyjęta przez Radę Ministrów, a następnie skierowana po I czytaniu w Sejmie do prac w speckomisji.
Druga transza deregulacji rynku pracy, obejmująca ok. 90 pozycji, dotyczy zawodów finansowych, budowlanych i transportowych. Projekt ustawy z uzasadnieniem jest już po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych. Trzecia transza – obecnie w przygotowaniu – obejmie nawet do 150 zawodów. Podsumowując oznacza to, że z 369 obecnie regulowanych zawodów objętych mniejszą lub większą (a w wielu wypadkach całkowitą) deregulacją zostanie między 70% a 80%. Można zatem powiedzieć, że przeprowadzamy małą rewolucję wolności – mówił w trakcie wykładu Minister Sprawiedliwości.
Zawody finansowe są dobrym przykładem zasady, że deregulacji – wbrew zarzutom wielu jej krytyków – nie prowadzimy bezkrytycznie i w oparciu o ideologiczne przesłanki – zaznaczył Jarosław Gowin. Jest jasne, że niektóre zawody, w tym część zawodów finansowych, wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. Stąd znosimy tylko te wymagania, które w sztuczny lub anachroniczny sposób ograniczają dostęp ludzi młodych do pracy – dodał. Drugie oczywiste założenie jest takie, że ostatecznie jakość usług najlepiej weryfikuje rynek. W regulacji chodzi więc w zasadzie o to, żeby zablokować dostęp do zawodów finansowych jednostkom, które wiążą się ze szczególnym ryzykiem dla potencjalnych klientów. Dlatego pozostawimy takie wymagania, jak niekaralność czy pełnia praw publicznych. - W każdym wypadku cel jest ten sam: z jednej strony poprawa sytuacji konsumentów, z drugiej wyciągnięcie ręki do osób wchodzących na rynek pracy, w szczególności absolwentów szkół wyższych – zakończył.
Wcześniej, Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął udział w uroczystym otwarciu odnowionego oddziału obserwacji sądowo-psychiatrycznej w Areszcie Śledczym w Krakowie.
W oddziale prowadzona jest obserwacja w związku z toczącymi się postępowaniami karnymi dla sądów z kilku apelacji południowej Polski. Na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie przy ul. Montelupich 7 znajduje się jeden z trzynastu, zlokalizowanych na terenie kraju, szpitali więziennych. Przystosowany jest do przyjęcia prawie stu pacjentów pozbawionych wolności w oddziałach: obserwacji sądowo-psychiatrycznej, chirurgicznym i internistycznym. Przebudowa oddziału obserwacji sądowo-psychiatrycznej miała na celu dostosowanie go do wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia zakładu opieki zdrowotnej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości