Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Koalicja na rzecz bezpiecznej szkoły
2012-12-05
Sekretarz Stanu – Stanisław Chmielewski reprezentował dzisiaj Ministerstwo Sprawiedliwości w trakcie uroczystości zawiązania koalicji w Ramach Roku Bezpiecznej Szkoły. Organizatorem spotkania było Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera działania podejmowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdyż pokrywają się one z priorytetami Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli m.in. poszerzaniem świadomości prawnej obywateli – w tym młodzieży – powiedział minister Stanisław Chmielewski. - Bezpieczna szkoła, to miejsce, w którym kształtowane są postawy młodych ludzi, nakierowane na świadomość nie tylko swoich praw, ale i obowiązków. Bezpieczni uczniowie to tacy, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji łamania prawa, niebezpieczeństw związanych z m.in. zażywaniem używek (np. dopalaczy) – dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Podczas uroczystości Minister Edukacji Narodowej – Krystyna Szumilas podpisała z organizacjami pozarządowymi list intencyjny, w którym wszystkie organizacje zobowiązały się do wspierania dyrektorów szkół w podejmowanych działaniach i inicjatywach wzmacniających poczucie bezpieczeństwa uczniów.
- Dzisiejsza uroczystości jest niezwykle ważna ze względu na międzysektorowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Chcemy podkreślić otwartość instytucji rządowych na współpracę w tym zakresie oraz pokazać jej wieloobszarowy wymiar – powiedzieli w trakcie uroczystości organizatorzy.
Ministerstwo Sprawiedliwości zdając sobie sprawę z konieczności poszerzania świadomości prawnej wśród młodzieży od dwóch lat prowadzi program edukacji prawnej, w trakcie którego omawiane są w/w zagadnienia. Program na bieżąco realizowany jest poprzez organizację lekcji prawa prowadzonych pro bono przez przedstawicieli samorządów prawniczych, jak również poprzez działania współfinansowane ze środków zagranicznych.
Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z partnerami, m.in.: Ministerstwem Edukacji Narodowej, Krajową Radą Radców Prawnych i Stowarzyszeniem Sędziów „Themis” od prawie dwóch lat realizuje program edukacji prawnej w szkołach (lekcje prawa nieodpłatnie prowadzone przez m.in. praktyków prawa). Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości prawnej młodych obywateli.
Realizowany przez nas program cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem większości polskich szkół.
Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje kolejny programu, tym razem współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W jego ramach w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju zrealizowane zostaną specjalne warsztaty nt. funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało działania informacyjno-edukacyjne, których podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przysługujących obywatelom praw.
W ramach działań podejmowanych przez resort szczególne miejsce zajęły także potrzeby najmłodszych obywateli - dzieci. We współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje wydano poradniki „Będę świadkiem w sądzie” skierowane do tej grupy odbiorców. Poradnik stanowi doskonały materiał, który może służyć pomocą zarówno osobom prowadzącym przesłuchania, jak i dzieciom oraz młodzieży. W publikacji opisano - w przystępny dla dziecka sposób – m.in. zadania świadka, wygląd pokoju przesłuchań, przebieg rozprawy sądowej i wydarzenia po jej zakończeniu. Publikacja z jednej strony zapobiega wtórnej wiktymizacji „małego” świadka, z drugiej - usprawnia procedurę zbierania materiału dowodowego.
Kolejna, wydana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, broszura to: „Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze”. Poradnik składa się z trzech części: „Obywatel w postępowaniu cywilnym”, „Obywatel w postępowaniu karnym”, „Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym”.
Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej (www.ms.gov.pl) uruchomiło także specjalną zakładkę „EDUKACJA PRAWNA”, gdzie szkoły wypełniając formularz aplikacyjny mogą zgłaszać się do programu organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkań edukacji prawnej. Program jest bezpłatny.
Wśród urzędów administracji publicznej – poza Ministerstwem Sprawiedliwości – akcję wspierają m.in. Ministerstwo Zdrowia oraz Komenda Główna Policji.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości