Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
„Jak skutecznie chronić ofiary przemocy w rodzinie?” – konferencja z udziałem wiceministra Wojciecha Węgrzyna
2012-12-04
- Zapewnienie skutecznej ochrony osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie stanowi jeden z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. Celem zwiększenia tej ochrony oraz wyposażenia pokrzywdzonych tym rodzajem przemocy w wiedzę o przysługujących im prawach, kierownictwo resortu podejmuje liczne działania – powiedział dzisiaj Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie konferencji „Jak skutecznie chronić ofiary przemocy w rodzinie?”.
Spotkanie zorganizował prokurator Generalny we współpracy z m.in.: Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Ministrem Sprawiedliwości, Ministrem Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznikiem Praw Dziecka, Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Komendantem Głównym Policji.
Uczestnicy konferencji, która odbyła się w siedzibie Prokuratury Generalnej, dyskutowali m.in. o: ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tym zakresie oraz praktyce orzeczniczej.
Wiceminister Wojciech Węgrzyn przypomniał, że aktualne uregulowania prawne (przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu karnego wykonawczego) pozwalają na skuteczniejsze oddziaływanie na sprawcę przemocy poprzez jego izolację i właściwą reakcję na dalsze popełnianie przez niego czynów przemocowych .
Od blisko dwóch lat obowiązują przepisy przewidujące:
- nowe podstawy zatrzymania sprawców przemocy przez Policję (art. 15a ustawy o Policji oraz 244 § 1a i b kpk);
- środek zapobiegawczy w postaci nakazania oskarżonemu o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził (art. 275 a kpk);
- nowe rodzaje środków karnych w postaci nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym (art. 39 pkt 2e kk) oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego (art. 39 pkt 2b kk);
- nowe rodzaje środków probacyjnych w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego (art. 72 § 1 pkt 7a kk), a także osobne ujęcie w art. 72 § 1 pkt 6a kk uczestnictwa sprawcy w programach korekcyjno-edukacyjnych – bez jego uprzedniej zgody;
- szybką procedurę wykonawczą z udziałem kuratora sądowego przewidzianą w art. 12 d ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, dotyczącą wnioskowania do sądu o zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bądź odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia z zakładu karnego;
- obligatoryjne zarządzenie wykonania kary wobec skazanego za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą dopuszczającego się ponownych zachowań przemocowych w okresie próby (art. 75 § 1a kk);
- obligatoryjne odwołanie warunkowego zwolnienia wobec skazanego, zwolnionego z zakładu karnego, za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą, dopuszczającego się ponownych zachowań przemocowych w okresie próby (art. 160 § 1a kkw - od dnia 1 stycznia 2012 roku - art. 160 § 2 kkw);
- nowy tryb orzekania w trybie cywilnym o obowiązku opuszczenia przez sprawcę przemocy w rodzinie wspólnie zamieszkiwanego z osobą pokrzywdzoną mieszkania. Orzeczenie na podstawie tego przepisu wydawane jest przez sąd cywilny w postępowaniu nieprocesowym.
- Podkreślenia również wymaga, że ochronie osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie służą nie tylko przepisy ale również instrumenty zapewniające skuteczną ich realizację, takie jak telefon interwencyjno-informacyjny Niebieska Linia – przypomniał Wojciech Węgrzyn.
Trzy tygodnie temu (8 listopada br.) nastąpiło podpisanie aneksu do Porozumienia stanowiącego podstawę funkcjonowania telefonu, którym to aneksem przedłużono okres obowiązywania Porozumienia, a tym samym działania telefonu, do końca 2017 roku. Telefon prowadzony jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ramach ogólnopolskiego numeru Niebieskiej Linii 801-12-00-02.
Pod tym numerem telefonu osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie, w szczególności ze strony sprawcy uprzednio już skazanego za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej, mogą uzyskać pomoc. Zgłoszenie pod ten numer, w razie spełnienia określonych przesłanek, uruchamia interwencję Koordynatora, który zawiadamia odpowiednie służby (Policję, a w przypadku sprawcy oddanego pod dozór kuratora – również tego ostatniego) celem podjęcia działań zmierzających do szybkiej izolacji sprawcy.
Ochrona osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie oraz narażonych na przemoc w rodzinie możliwa jest również m.in. dzięki funkcjonowaniu Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Ośrodki te świadczą pomoc psychologiczną i prawną adresowaną do pokrzywdzonych wszystkimi przestępstwami, nie tylko przemocą w rodzinie. Tym niemniej, jak wynika z doświadczeń koordynatorów tychże Ośrodków, to właśnie osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie stanowią większość osób korzystających z ich pomocy.
Celem poszerzenia oferty skierowanej do w/w pokrzywdzonych oraz objęcia pomocą większej liczby osób, 15 września 2011 r. Minister Sprawiedliwości oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy, podpisali Porozumienie o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które umożliwia m.in. wymianę informacji między w/w Ośrodkami, a Specjalistycznymi Ośrodkami Wsparcia dla Ofiar Przemocy w rodzinie.
W ramach Porozumienia oraz przy współpracy Komendy Głównej Policji w 2011 r. powstała Karta Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. W ubiegłym tygodniu ukazał się natomiast obszerny Informator dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie, którego Karta była zapowiedzią, wynik prac obu resortów.
- Jestem przekonany, że wszystkie te działania oraz ich kontynuacja przyczynią się do wzmocnienia ochrony osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie – zakończył wiceminister Wojciech Węgrzyn.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości