Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Odpowiedź na publikacje prasowe
2012-12-03
W odpowiedzi na opublikowane dzisiaj w ,,Dzienniku Gazecie Prawnej” artykuły: ,,Likwidacja sądów ruszyła. Sędziowie są przenoszeni” oraz ,,Konstytucjonaliści: minister sprawiedliwości łamie prawo”, uprzejmie informuję, że znajdują się w nich nieścisłe informacje.
W związku z tym informujemy, że decyzje Ministra Sprawiedliwości o przeniesieniu sędziów reorganizowanych 79 sądów rejonowych nie zostały wydane na podstawie nieobowiązujących rozporządzeń, ale na podstawie przepisów ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych (usp). W decyzjach tych podano natomiast przepisy rozporządzeń, które są już ogłoszone w Dzienniku Ustaw i wchodzą w życie od 1 stycznia 2013 roku. Rozporządzenia te stanowią powód wydania tych decyzji, a nie ich podstawę prawną, którą może być tylko ustawa.
Należy bowiem wyraźnie podkreślić, że sędziego sądu powszechnego na inne miejsce służbowe można przenieść w trybie art. 75 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. nr 98, poz. 1070 z późn.zm.). Tak więc przeniesienia sędziów z 79 sądów rejonowych objętych reorganizacją odbywa się na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 i § 3 usp, a data przeniesienia - 1 stycznia 2013 r. skorelowana jest z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1121), które przestaną funkcjonować również z dniem 1 stycznia 2013 r.
Zgodnie z usp zgoda sędziego nie jest wymagana w przypadku zniesienia stanowiska wywołanego zmianą w organizacji sądownictwa lub zniesienia danego sądu lub wydziału zamiejscowego albo przeniesienia siedziby sądu, z tym że takie przeniesienie sędziego może nastąpić, jeżeli uwzględnienie wniosku sędziego co do nowego miejsca służbowego nie jest możliwe.
Wobec tego informacja o planowanej reorganizacji została skierowana do sędziów reorganizowanych sądów przez właściwy departament MS w dniu 11 października 2012 roku za pośrednictwem Prezesów Sądów Apelacyjnych. Informujemy, że w odpowiedzi na tę informację do MS wpłynęło jak dotąd 51 takich wniosków o przeniesienie.
Od decyzji Ministra Sprawiedliwości w powyższych sprawach każdemu sędziemu przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego.
Jednocześnie informujemy, że „decyzja” Ministra Sprawiedliwości o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe nie jest decyzją administracyjną i nie podlega rygorom z kodeksu postępowania administracyjnego, w tym nie ma obowiązku sporządzenia uzasadnienia a sędziemu odwołanie przysługuje nie do sądu administracyjnego a do Sądu Najwyższego.
Patrycja Loose
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości