Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Delegacja Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Tunezji z wizytą w Polsce
2012-11-19
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Wojciech Węgrzyn spotkał się dzisiaj z delegacją Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Tunezji.
W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o podstawach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce: niezawisłości sędziowskiej, sposobie powoływania sędziów oraz organizacji sądownictwa w Polsce. Wiele miejsca poświęcono również reformie sądownictwa.
Goście z Tunezji zainteresowani byli również wykorzystywaniem nowych technologii w pracy polskich sądów. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości RP przedstawili im m.in. szczegóły elektronicznego postępowania upominawczego, protokołu elektronicznego i uruchomionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości portalu orzeczeń
To pierwszy dzień wizyty gości z Tunezji w naszym kraju. Delegacja przebywać będzie w Polsce do 23 listopada (piątek).
W tym czasie – poza spotkaniem w Ministerstwie Sprawiedliwości RP - spotka się z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego, odwiedzi Wydziały Gospodarcze Sądu Rejonowego m.st Warszawy oraz Naczelny Sąd Administracyjny.
W środę (21 listopada) tunezyjska delegacja uda się do Krakowa, gdzie spotka się z sędziami Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia oraz odwiedzi Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Czwartek (22 listopada) to dzień, który delegacja spędzi w Rzeszowie. Zwiedzi tamtejszy Zakład Karny, a także spotka się w sędziami Sądu Rejonowego w Rzeszowie.
Szczegóły współpracy prawnej z Tunezją reguluje umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Tunezyjską o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych, podpisana w Warszawie dnia 22 marca 1985 r.
Umowa zawiera rozwiązania dotyczące pomocy prawnej w sprawach cywilnych (m.in. wykonywanie wniosków, doręczanie pism sądowych i pozasądowych, przesyłanie aktów stanu cywilnego, uznawanie i wykonywanie orzeczeń) oraz karnych (wykonywanie wniosków, informacje z rejestru karnego, przejęcie ścigania karnego, ekstradycja, przekazywanie przedmiotów, tranzyt osób).
Ponadto w stosunkach między Polską a Tunezją obowiązują wielostronne konwencje sporządzone przez ONZ, dotyczące zagadnień zwalczania najpoważniejszego rodzaju przestępczości.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości