Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Polskie doświadczenia mediacyjne – spotkanie z delegacją Biura Spraw Legislacyjnych przy Radzie Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej
2012-11-14
Przedstawiciele Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z członkami Społecznej Rady ds. ADR (Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów) przy Ministrze Sprawiedliwości spotkali się dzisiaj z delegacją Biura Spraw Legislacyjnych przy Radzie Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej.
W spotkaniu uczestniczyło 12 członków delegacji na czele z LU Yunhua, dyrektorem generalnym Departamentu Koordynacji Biura Spraw Legislacyjnych przy Radzie Państwowej ChRL oraz przedstawiciele Społecznej Rady ds. ADR przy Ministrze Sprawiedliwości i pracownicy Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i ds. Promocji Mediacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jednym z punktów spotkania był wykład pt. „Mediacja w sferze administracji publicznej”. Wygłosił go Andrzej Szpor z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytety Warszawskiego. W swojej prelekcji podjął tematykę mediacji administracyjnej wraz z uwarunkowaniami ustrojowymi, generalną diagnozą sytuacji i oceną dotychczasowych prac legislacyjnych oraz perspektywami rozwoju. Wskazał na fakt, że pewne formy konsensualnego rozwiązywania sporów na gruncie szeroko pojętego administracyjnego występują w postaci: instytucji ugody w postępowaniu administracyjnym., mediacji w postępowaniu przed sądami administracyjnymi czy jako mediacje w planowaniu przestrzennym. Andrzej Szpor wskazał również, że szansą na zmianę kultury administracyjnej, a jednocześnie zwiększanie atrakcyjności wykorzystywania metod ADR są przejawy kontroli zarządczej, która jest szansą na bezpośrednią artykulację potencjalnych konfliktów w administracji publicznej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości