Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Gazety - odpowiedź na publikację

Odpowiedź na publikację w Super Expressie pt. „Donald Tusk Obiecywał rozprawić się z komornikami i nic nie zrobił”

2012-11-10

W odpowiedzi na artykuł opublikowany dzisiaj (tj. 10 listopada 2012 r.) w Super Expressie pt. „Donald Tusk Obiecywał rozprawić się z komornikami i nic nie zrobił”, w którym znalazły się nieprawdziwie informacje Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

 

Rząd Donalda Tuska już w poprzedniej kadencji Sejmu podjął działania zmierzające do ograniczenia egzekucji wobec szpitali. Było to możliwe dzięki temu, że 19 kwietnia 2010 r. weszły w życie przepisy ograniczające zakres prowadzonej przez komornika wobec szpitali egzekucji. Wcześniej działania komorników nie podlegały ograniczeniom. Zgodnie z nowymi przepisami:
 
1. Komornik nie może prowadzić egzekucji z leków, które są niezbędne do udzielania przez szpital świadczeń przez okres 3 miesięcy; spod egzekucji wyłączony jest również sprzęt medyczny - zgodnie z treścią art. 829 pkt 8 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji m.in. produkty lecznicze w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) niezbędne do funkcjonowania podmiotu leczniczego w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej przez okres trzech miesięcy oraz niezbędne do jego funkcjonowania wyroby medyczne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679 oraz z 2011 r. Nr 102, poz. 586).
 
2. Z wierzytelności przypadających szpitalom od NFZ komornik może egzekwować nie więcej niż 25% wartości danej wierzytelności. - zgodnie z treścią art. 831 § 1 pkt 7 k.p.c., nie podlegają egzekucji wierzytelności przypadające dłużnikowi z budżetu państwa lub od Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) przed ukończeniem udzielania tych świadczeń, w wysokości 75 % każdorazowej wypłaty, chyba że chodzi o wierzytelności pracowników dłużnika lub świadczeniodawców, o których mowa w art. 5 pkt 41 lit. a i b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie podlegają egzekucji również sumy i świadczenia w naturze już wypłacone lub wydane.
 
Określone w art. 831 § 1 pkt 7 i art. 829 pkt 8 k.p.c. wyłączenia powinny być brane pod uwagę przez organ egzekucyjny z urzędu, bez potrzeby uzyskania wniosku dłużnika. W wypadku skierowania egzekucji do któregoś z przedmiotów wymienionych w  ww. przepisach postępowanie egzekucyjne jest niedopuszczalne i podlega w całości lub w części umorzeniu (art. 824 § 1 pkt 2 k.p.c.). Czynność komornika związana z zaliczeniem danego przedmiotu do kategorii wskazanej w art. 829 podlega zaskarżeniu skargą na czynność komornika.
 
Ponadto należy zwrócić uwagę, że prawie 100% egzekucji wobec szpitali jest prowadzonych z rachunków bankowych i wierzytelności w Narodowym Funduszu Zdrowia.
 
Ponadto informujemy, że zgodnie z treścią art. 49 pkt 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. A zatem na dzień dzisiejszy maksymalna wysokość opłaty za egzekucję z rachunku bankowego (bez względu na wartość wyegzekwowanego świadczenia) wynosi ok. 26.000 zł. Powyższy przepis obowiązuje od 2007 r. 
 
Patrycja Loose
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych