Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Konferencja Narkotyki – Narkomania. Polityka, Nauka i Praktyka. Perspektywy Współpracy
Stanisław Chmielewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości wziął udział w Pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Narkotyki – Narkomania. Polityka, Nauka i Praktyka. Perspektywy Współpracy.
Spotkanie odbyło się w dniach 6-8 listopada 2012 r. w Konstancinie. Patronat nad nim objęła Rada do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, powołana jako organ doradczy Prezesa Rady Ministrów. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humane oraz Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Najważniejszym celem Konferencji było zapoczątkowanie procesów integracji i współpracy wszystkich środowisk i instytucji stykających się z problemem narkotyków i narkomanii w praktyce wykonywanej pracy.
Konferencję otworzyło wystąpienie Pana Igora Radziewicza Winnickiego Przewodniczącego Rady do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i jednocześnie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Ministerstwo Sprawiedliwości było reprezentowane również przez Panią prokurator Marię Murawską z Departamentu Prawa Karnego oraz Panią Barbarę Wilamowską Koordynatora Ministra Sprawiedliwości ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk prawniczych: prokuratorzy Prokuratury Generalnej, Apelacyjnej, Okręgowej i Rejonowej oraz sędziowie. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego, Służby Celnej, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz lekarze i przedstawiciele wszystkich środowisk zajmujących się leczeniem, terapią i edukacją osób używających środki odurzające lub substancje psychotropowe.
W odniesieniu do każdego, zidentyfikowanego zagadnienia odnoszącego się do problematyki narkotyków i narkomanii, omówione zostały niezbędne zakresy międzyinstucjonalnej współpracy, służące podniesieniu efektywności wykonywanych zadań. Najważniejsze obszary problemowe dotyczyły ograniczenia podaży i popytu w odniesieniu do środków odurzających i substancji psychotropowych oraz racjonalnej reakcji prawno karnej, która będzie realizowała ustawowy cel przeciwdziałania narkomanii.
Zajęcia warsztatowe pozwoliły na wyłonienie wielu nowych, interesujących zagadnień. Jednym z nich jest wniosek prokuratury o rozważenie możliwości udzielenia zezwolenia na udział w krótkiej interwencji terapeutycznej, osobie tymczasowo aresztowanej, uzależnionej od substancji psychoaktywnych lub środków odurzających, na wniosek tej osoby, wobec której orzeczono środek zapobiegawczy.
Ministerstwo Sprawiedliwości