Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Pierwsza transza deregulacji – pierwsze czytanie w Sejmie
2012-11-08
- Konsultacje tej ustawy były bezprecedensowo szerokie, brało w nich udział ponad 500 podmiotów – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w Sejmie, gdzie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej w MS ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Przypomnijmy, regulacje - o których dzisiaj debatowano – obejmują zmiany 28 ustaw. Przewidują częściową lub całkowitą deregulację 50 zawodów.
- Deregulacja to szansa dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków, by znaleźli pracę – tłumaczył Minister Jarosław Gowin. – Kolejnym pozytywnym wynikiem przygotowanych przez nas zmian będzie podniesienie jakości usług. Wszędzie na świecie skutkiem deregulacji jest podniesienie konkurencyjności gospodarki i ogólny wzrost dynamiki gospodarki – dodał.
Minister spotkał się dzisiaj w Sejmie również z członkami Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, z którymi dyskutował o deregulacji. Wcześniej - w trakcie konsultacji – spotkał się z niemal wszystkimi klubami parlamentarnymi.
Projekt I transzy ustawy deregulacyjnej Rada Ministrów przyjęła 25 września 2012 r.
Pierwotnie projekt ustawy otwierał dostęp do 49 zawodów. Przyjęta lista liczy 50 profesji. Zmiana wynika z faktu objęcia deregulacją wszystkich siedmiu - a nie trzech, jak pierwotnie zakładano - zakresów uprawnień geodetów (poprzez skrócenie okresów wymaganych praktyk), przy jednoczesnym przesunięciu na następny etap trzech zawodów regulowanych ustawą prawo geologiczne i górnicze (mechanik wiertni, spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych i spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi), co podyktowane jest chęcią kompleksowego zderegulowania wszystkich zawodów zawartych w tej ustawie.
- Liczę na to, że nasze propozycje poprze nie tylko koalicja, ale i kluby opozycyjne – powiedział Minister Sprawiedliwości.
II transza deregulacji 2 października 2012 r. trafiła do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Szczegóły I i II transzy deregulacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości