Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

34. młotek.jpg

Zakończenie pilotażu elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych dla komorników – wyjaśnienie.

2012-11-05

Z dniem 1 października 2012 r. zakończony został pilotażowy dostęp komorników sądowych umożliwiający wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
 
W kwestii przesłanek zakończenia pilotażu Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - prof. Jacek Gołaczyński wypowiedział się w m.in.: „Dzienniku Gazeta Prawna” w dniu 25 września 2012 roku w publikacji autorstwa Małgorzaty Piaseckiej-Sobkiewicz pod tytułem: „Szanse na ukrywanie majątku przez dłużnika powinny zmaleć”.
 
Prof. Jacek Gołaczyński wskazał, iż pilotaż wykazał dużą przydatność systemu wyszukiwania w zasobach księgi wieczystej informacji o nieruchomościach należących do dłużnika. Porozumienie resortu z Krajową Radą Komorniczą miało na celu jedynie przeprowadzenie pilotażu. Po pozytywnym zakończeniu pilotażu nie ma możliwości dalszego udostępniania systemu wyszukiwania, bo byłoby to wprowadzenie działań, które dopiero będą funkcjonowały w przyszłości, na podstawie obowiązującego prawa. Gdy tylko ustawa wejdzie w życie, od razu będzie można korzystać z gotowego systemu wyszukiwania.
 
Obecnie trwają prace legislacyjne nad stworzeniem rozwiązań ustawowych odpowiadających pilotażowemu dostępowi testowanemu w ramach pilotażu z udziałem komorników sądowych.
 
Projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece, opracowywany przez Rządowe Centrum Legislacji, w oparciu o projekt założeń projektu zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece, przewiduje wejście w życie możliwości wyszukania ksiąg wieczystych, także dla komorników sądowych, z dniem 1 grudnia 2013 roku.
 
Na podstawie art. 761 § 1 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.- Kodeks postępowania cywilnego (publ. Dz.U.1964.43.296 z późn. zm.) komornik sądowy może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.
 
Podczas gdy wyżej powołany przepis uprawnia komornika do żądania określonych danych, to zawarta w art. 2 ust. 5 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (publ. Dz.U.2011.231.1376 j.t. z późn. zm.) regulacja prawna statuuje obowiązek udzielenia informacji niezbędnych do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego na żądanie komornika.
 
Zgodnie z treści art. 801.k.p.c. jeżeli wierzyciel lub sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień.
 
Przepisy szczególne o postępowaniu egzekucyjnym zawierają także unormowania nakładające na komornika obowiązek, a nie tylko uprawnienie do wystąpienia z żądaniem złożenia wyjaśnień lub udzielenia informacji. Przykładowo można wskazać art. 882, 896 § 2 czy art. 1086 § 1 k.p.c.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych