Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_1762.JPG
IMG_1789.JPG
IMG_1773.JPG

9. Ogólnopolska konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”

2012-10-23

 

- Dla całego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości jednym z priorytetów jest podejmowanie działań zmierzających do objęcia szczególną ochroną dzieci, które jako ofiary, względnie świadkowie przestępstw, są wyjątkowo narażone na skutki wtórnej wiktymizacji – powiedział Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, otwierając tegoroczną konferencję „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”.
 
Dziewiąta już konferencja odbyła się w dniach 22 – 23 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
 
Począwszy od 2004 roku konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Dzieci Niczyje.
 
Tak jak w poprzednich latach tematem przewodnim konferencji była pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochrona praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych. Krajowi i zagraniczni eksperci przedstawili w jej trakcie modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące problemu krzywdzenia dzieci. Zaprezentowane zostały projekty i inicjatywy praktycznej pomocy dzieciom-ofiarom przestępstw i ich rodzinom oraz profesjonalne wydawnictwa dotyczące tej problematyki.
 
Jak co roku - program konferencji wypełniony był m.in. sesjami plenarnymi, wykładami i warsztatach w mniejszych grupach.
 
Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się eksperci zagraniczni m. in. prof. Thomas Lyon z USA, prof. Peter Adriaenssens z Belgi, prof. Jan Horwath, Jenny Gray, Richard Wilson z Wielkiej Brytanii a także Sofia Bilo i Pontus Nilsson ze Szwecji.
 
Do tegorocznej edycji konferencji zaproszonych zostało 550 uczestników (w tym 200 sędziów), a także prokuratorzy, adwokaci, policjanci, kuratorzy sądowi, biegli psycholodzy, naukowcy, pracownicy placówek pomocowych dla dzieci z całej Polski.
 
W pierwszym dniu konferencji, po sesji inauguracyjnej poświęconej tegorocznemu patronowi konferencji – Januszowi Korczakowi, odbyły się trzy sesje plenarne: „Przesłuchanie dziecka”, „Komunikacja z rodzicami dzieci po traumie” i „Ciemna strona macierzyństwa. Symulowanie lub wywoływanie choroby dziecka jako forma krzywdzenia”.
 
Popołudniowe sesje równoległe skierowane były m.in. do sędziów, prokuratorów i biegłych psychologów („Przesłuchanie dziecka”), do członków zespołów interdyscyplinarnych („Interwencja w przypadkach przemocy wobec dzieci”), biegłych psychologów („Postępowanie biegłych psychologów w sprawach o przestępstwa seksualne wobec małoletnich”) i osób pracujących z dziećmi ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego.
 
Dzień pierwszy zakończyła projekcja filmu „Musimy porozmawiać o Kevinie” w reżyserii Lenne Ramsay.
 
Dzień drugi to 12 sesji równoległych na sześciu salach PKiN skierowanych do różnych grup zawodowych mających w swojej pracy kontakt z dzieckiem pokrzywdzonym przestępstwem.
 
Dla sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych skierowane były sesje poświęcone systemowemu przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci, przesłuchaniu dziecka, Niebieskiej Karcie - monitoringu realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie czy standardom opiniowania w sprawach z udziałem małoletnich ofiar przestępstw
 
W trakcie konferencji wręczono kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań.
 
Kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań otrzymały w trakcie konferencji pokoje mieszczące się m.in.: w Sądzie Rejonowym Wołowie, Sądzie Rejonowym w Gliwicach, Sądzie Rejonowym w Dębicy, VI Komisariacie Policji w Krakowie, Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli i Ośrodku Psychoedukacji i Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie. Wrzesień to czas na weryfikację zgłoszeń Sądu Rejonowego w Radziejowie, Sądu Rejonowego w Bartoszycach, Stowarzyszenia „Azyl” z Torunia i Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Możliwe, że liczba certyfikowanych pokoi przesłuchań przekroczy tym samym liczbę sześćdziesięciu.
 
- Obiecuję, że kontynuować będziemy już podjęte inicjatywy w zakresie przyznawania certyfikatów przyjaznych pokoi przesłuchań w ramach Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci. Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do upowszechnienia standardów, które na trwale zmienią mentalność sędziów, prokuratorów i psychologów uczestniczących w przesłuchaniu dzieci. Takie standardy zostały przedstawione państwu dwa lata temu i zostały przesłane do wszystkich sądów w których dochodzi do przesłuchań małoletnich świadków – powiedział minister Wojciech Węgrzyn.
 
Już od dwóch lat sprawy karne o przestępstwa na szkodę osób małoletnich traktowane są w sądach priorytetowo, co oznacza rozpoznawanie ich w pierwszej kolejności.
 
Ogólnopolski program Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości oparty na organizacjach pozarządowych udzielających pomocy prawnej i psychologicznej ofiarom przestępstw, w tym również dzieciom, rozwija się coraz lepiej. Aktualnie Sieć liczy 15 ośrodków i 34 filie i punkty pomocy.
 
Jak najszerszy udział sędziów, prokuratorów i psychologów dziecięcych w konferencji pozwolił na uświadomienie im, jak ważne jest przesłuchanie dziecka w warunkach najkorzystniejszych dla niego i dla wymiaru sprawiedliwości.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
 

 

lista aktualności archiwalnych