Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Nauczyciel Roku 2012 - Laureaci i goście
Od lewej: Stanisław Chmielewski, Jacek Tyc, Monika Lewoc, Jan Wolski, Rafał Miara
Gala Uroczystości - Nauczyciel Roku 2012

Nauczyciel Roku 2012

2012-10-18

Na Zamku Królewskim w Warszawie 15 października 2012 r.odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Nauczyciel Roku”, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów. W uroczystości wzięli udział Minister Edukacji Pani Krystyna Szumilas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski rzecznik praw dziecka Pan Marek Michalak, rektorzy szkół wyższych, kuratorzy oświaty, dyrektorzy szkół i nauczyciele z całej Polski. Do finału tegorocznej edycji konkursu dostało się 13 nauczycieli, wśród nich był wychowawca z Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach-Zdroju Pan Jacek Tyc.

 

O zakwalifikowaniu się naszego pracownika do grona najlepszych zadecydowały m.in. następujące osiągnięcia.

Pan Jacek Tyc jest nauczycielem od 29 lat. Od 26 lat pracuje, jako wychowawca w Zakładzie Poprawczym w Jerzmanicach-Zdroju i nauczyciel języka niemieckiego w przyzakładowaych szkołach: Gimnazjum i Zasadniczej Szkole Zawodowej.

 

W poprzednich latach grupa Pana Jacka Tyca osiągała wybitne wyniki w pracy metodą harcerską w działaniu drużyn harcerskich „Nieprzetartego Szlaku”. Prowadzona przez Kolegę 41 DH „Agrykola” im. Batalionu Harcerskiego „Wigry” należała do najlepszych drużyn „NS” w Polsce, co potwierdzone jest wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Pan Tyc czynnie nauczał nauczycieli i innych pedagogów z placówek resocjalizacyjnych i rewalidacyjnych stosowania metodyki harcerskiej w wychowaniu specjalnym, jako członek Kadry Kształcącej ZHP.

 

Jako nauczyciel mianowany, a od dziesięciu lat, jako nauczyciel dyplomowany, wypracował sobie w placówce pozycję swoistego autorytetu zawodowego wyrażoną faktem powierzania mu odpowiedzialnych zadań w zakresie:

  1. opieka nad praktykami studenckimi w ramach umowy zakładu z uczelniami pedagogicznymi regionu;
  2. pełnienie funkcji opiekuna stażu dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w ramach awansu zawodowego nauczycieli (cztery osoby);

 

Od roku 2000 Pan Tyc współpracuje z Zarządem Głównym Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Warszawie, jako superwizor programów profilaktyki przemocy seksualnej w placówkach izolacyjnych dla nieletnich. W ramach Inicjatywy Komisji Europejskiej DAPHNE, kol. Tyc prowadził szkolenia dla pracowników pedagogicznych zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w Polsce (18 szkoleń dla 33 placówek) w zakresie budowania procedur interwencyjnych w zakresie reagowania na przypadki przemocy seksualnej wśród dzieci i młodzieży w zakładach dla nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (MOS, MOW) Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Pan  Jacek Tyc od pięciu lat jest współpracownikiem dydaktycznym Zakładu Nauk o Gospodarce i Unii Europejskiej Wydziału Administracji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. W zakresie przedmiotu: „Administracja a patologie społeczne” naucza przyszłych pracowników systemu pomocy społecznej oraz urzędników administracji publicznej odpowiedzialnych za opiekę i politykę społeczną w instytucjach państwowych i samorządowych regionu.

 

Pan Jacek Tyc jest moderatorem działań mających na celu propagowanie idei resocjalizacji nie tylko na gruncie placówki, w której jest zatrudniony. Na czele Grupy Inicjatywnej uczestniczył w powołaniu do życia Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Resocjalizacyjnych „Sapere aude!” i pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia. Wraz ze swoją organizacją przygotowuje szereg projektów resocjalizacyjnych, których celem jest wspieranie misji wychowawczej Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach-Zdroju oraz udzielanie wsparcia nieletnim zagrożonym wykluczeniem społecznym w środowisku lokalnym.

 

Obecnie realizowany jest pod kierunkiem Pan Tyca przez Stowarzyszenie „Sapere aude” w partnerstwie z Zakładem Poprawczym w Jerzmanicach-Zdroju i Komendą Hufca ZHP w Złotoryi projekt „Duma narodowa – cecha ludzi wolnych. Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada.” – współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Patriotyzm Jutra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pan Jacek Tyc jest autorem następujących publikacji w wymienionym zakresie:

Instrukcja zapobiegania i reagowania w przypadkach przemocy seksualnej w ośrodkach izolacyjnych dla nieletnich” – autor podręcznika dla nauczycieli, Zarząd Główny Towarzystwa Rozwoju Rodziny , Warszawa 2006.;

„Profilaktyka i interwencja w przypadkach przemocy seksualnej w placówkach wychowawczych MEN” – współautor podręcznika dla nauczycieli MOS i MOW, ZG TRR, Warszawa 2008.

 

 Ponadto należy podkreślić , że w dniu 17.10.2012r. Pan Jacek Tyc został za swoją pracę uhonorowany „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.

lista aktualności archiwalnych