Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Wicepremierem, Ministrem Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier.
2012-10-04
Reforma wymiaru sprawiedliwości i współpraca w tym sektorze – to główne punkty dzisiejszego spotkania Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina z Wicepremierem, Ministrem Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier – Tiborem Navracsicsem. Po spotkaniu obaj ministrowie wzięli udział w otwarciu polskiej prezentacji węgierskiej wystawy „Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń”.
Ministrowie dyskutowali m.in. o reformie prokuratury oraz reformie modelu postępowania karnego. Część rozmowy poświęcona była także planowanemu w Polsce wprowadzeniu nowego katalogu środków zabezpieczających nakierowanych m.in. na sprawców przestępstw seksualnych oraz seryjnych zabójców.
Stronę węgierską interesowały także podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości RP działania nakierowane na usprawnienie postępowań sądowych oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.
- Planujemy m.in. dalszą informatyzację postępowania cywilnego mającą na celu przyspieszenie rozpoznawania sprawa przez sądy, m.in. poprzez wprowadzenie elektronicznego biura podawczego pozwalającego na składanie pism procesowych drogą elektroniczną, dokonywanie doręczeń elektronicznych we wszystkich sprawach cywilnych – poinformował w trakcie spotkania minister Jarosław Gowin.
Po spotkaniu obaj ministrowie wzięli udział w otwarciu polskiej prezentacji węgierskiej wystawy „Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń”.
- Andrzej Przewoźnik był przykładem osoby, która łączyła absolutne przywiązanie do historycznej prawdy z umiejętnością rozmawiania o historii w otwarty sposób z każdym, niezależnie od jego poglądów – mówił w trakcie uroczystości Jarosław Gowin. – Dzieło rozpoczęte przez Andrzeja Przewoźnika powinno być kontynuowane i będzie kontynuowane – dodał minister sprawiedliwości.
Wystawa „Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń” powstała w 2011 r. w Domu Terroru (Budapeszt) z inicjatywy węgierskiego Ministerstwa Administracji Publicznej i Sprawiedliwości.
Przez osiem miesięcy ekspozycji w Domu Terroru zobaczyły ją dziesiątki tysięcy odwiedzających to budapesztańskie muzeum. Teraz wystawę można będzie zobaczyć w Polsce. Z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności oraz przy wsparciu Domu Spotkań z Historią wystawa będzie prezentowana w Warszawie od dzisiaj (4 października) do 4 listopada 2012 r.. Wstęp na wystawę jest wolny (Domu Spotkań z Historią, ul. Karowej 20 w Warszawie).
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości