Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Odpowiedź na artykuł red. Ewy Siedleckiej, który ukazał się w Gazecie Wyborczej z dnia 28 września 2012 r.
2012-09-28
Propozycje zmian legislacyjnych w ustawie o prokuraturze, które zostały opisane w artykule pani Ewy Siedleckiej, opublikowanym w Gazecie Wyborczej w dniu 28 września 2012 r., nie stanowią „nowych propozycji” Ministra Sprawiedliwości odnośnie funkcjonowania prokuratury.
Projekt ustawy nowelizującej ustawę o prokuraturze, który przewidywał zmiany opisane w powołanym artykule został skierowany przez Ministra Sprawiedliwości pod obrady Rady Ministrów już w dniu 10 września 2012 r.
Rada Ministrów - na posiedzeniu w dniu 11 września 2012 r. - wstępnie omówiła projekt ustawy i odroczyła jego rozpatrzenie.
Jednocześnie Rada Ministrów zobowiązała Ministra Sprawiedliwości do przygotowania projektu nowej ustawy o prokuraturze.
W zakresie rozwiązań szczegółowych Rada Ministrów postanowiła, że likwidacja prokuratury wojskowej nastąpi z dniem 1 stycznia 2014 r., wprowadzona zostanie druga instancja w postepowaniu dyscyplinarnym w składzie sędziowskim oraz że możliwe będzie wniesienie przez Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego i rzecznika dyscyplinarnego zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia postepowania dyscyplinarnego.
Minister Sprawiedliwości został również zobowiązany do przeanalizowania trybu powoływania rzecznika dyscyplinarnego oraz do doprecyzowania przepisu umożliwiającego Prokuratorowi Generalnemu przekazywanie Prezesowi Rady Ministrów wybranych informacji związanych z prowadzonymi postepowaniami, w zakresie niezbędnym ze względu na interes społeczny.
Zgodnie z zaleceniem Rady Ministrów projekt nowej ustawy ma także zostać przekazany do zaopiniowania przez Krajową Radę Prokuratury oraz Krajową Radę Sądownictwa.
Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad opracowaniem tekstu nowej ustawy o prokuraturze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości
Dr hab. Michał Królikowski