Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na konferencji „Reforma Elektronicznego Postępowania Upominawczego - konieczność czy usprawnienie?”
Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął dzisiaj udział w konferencji „Reforma Elektronicznego Postępowania Upominawczego - konieczność czy usprawnienie?”.
W spotkaniu, które odbyło się w Pałacu Lubomirskich w Warszawie uczestniczył również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jacek Gołaczyński, który wygłosił referat „Reforma Elektronicznego Postępowania Upominawczego - kierunek zmian”, oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk.
Ponadto, w konferencji udział wzięli członkowie Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji Postępowań Sądowych, a także sędziowie, w tym sędziowie i referendarze orzekający w ramach elektronicznego postępowania upominawczego, komornicy, adwokaci, radcowie prawni, przedstawiciele powodów masowych i inne podmioty korzystające z e.p.u.
- Wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego było, tak naprawdę, pierwszym poważnym krokiem na długiej drodze dostosowującej polski wymiar sprawiedliwości do wymogów, jakie stawia dokonująca się w wielu dziedzinach życia publicznego rewolucja informatyczna – powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin rozpoczynając dzisiejszą konferencję.
W trakcie spotkania omówione zostały doświadczenia odnoszące się do trzyletniego okresu funkcjonowania elektronicznego postępowania upominawczego, jego zalety, a także trudności z nim związane. Poza tym zaprezentowano i poddano pod dyskusję, postulaty odnoszące się do dalszego rozwoju elektronicznego postępowania upominawczego oraz oprogramowania je wspierającego.
- Oprogramowanie winno być bowiem proste, przyjazne dla sędziów i referendarzy, ale przede wszystkim dla stron. Jedynie wtedy postępowanie to będzie nadal atrakcyjne – mówił Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin i zapewnił, że wszystkie oczekiwania oraz głosy, które padły podczas dzisiejszej dyskusji zostaną wykorzystane dla stworzenia odnowionego systemu informatycznego obsługującego e.p.u.
Wdrożenie usługi e-sądu jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w sposób zgodny z Wytycznymi dotyczącymi oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dostępne w na stronie www.efs.gov.pl).
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości