Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
II Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (Budapeszt, 23 sierpnia 2012 r.)
2012-08-23
- Dzisiejsza data jest okazją do podkreślenia, że choć totalitaryzmy odcisnęły na naszej wspólnej historii znaczące piętno, to nie udało im się złamać wspólnej, europejskiej postawy solidarności i dążenia do demokratycznej wymiany myśli i poglądów – powiedział dzisiaj Wojciech Węgrzyn – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie obchodów II Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Budapeszcie.
Obchody I Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły się rok temu – w trakcie polskiej prezydencji - w Warszawie, a dokładnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. To wtedy europejscy ministrowie sprawiedliwości podpisali „Deklarację Warszawską”, dokument dotyczący podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów.
„Deklaracja Warszawska” zawiera także wezwanie organów Unii Europejskiej do wspierania - również poprzez wykorzystywanie programów finansowych - działań organizacji pozarządowych, w tym organizacji objętych Partnerstwem Wschodnim, które aktywnie angażują się w badania i gromadzenie dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez reżimy totalitarne. Ponadto, wzywa ona do upowszechniania wiedzy historycznej o zbrodniach reżimów.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych to efekt polsko-węgierskich zabiegów podejmowanych na arenie europejskiej. W trakcie węgierskiego przewodnictwa w Radzie UE, Węgry rozpoczęły dyskusję na forum Unii na temat zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne. Polscy przedstawiciele ściśle współpracowali z Węgrami w tym zakresie. Wspólne wysiłki zakończyły się sukcesem, dzięki czemu na posiedzeniu Rady ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (JHA) w dniach 9-10 czerwca 2011 r. został przyjęty tekst konkluzji Rady UE w sprawie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. W konsekwencji dzień 23 sierpnia został uznany jako Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
- 23 sierpnia 1939 roku jest datą wiążącą się z jednym z najczarniejszych doświadczeń XX wieku. Datą, w której dwa totalitarne i brutalne reżimy: nazistowski i stalinowski pochyliły się na nad mapą Europy, by dokonać grabieży i podziału (pakt Ribbentrop-Mołotow) – przypomniał w trakcie uroczystości Wojciech Węgrzyn. – Szczęśliwie, 23 sierpnia staje się i powinien się stać dniem pamięci ofiar reżimów totalitarnych w Europie. Wierzymy, że pamięć o wspólnej historii jest niezbędna do zrozumienia współczesnej Europy. Świadomość naszej wspólnej historii i pielęgnowanie wartości europejskich jest konieczne, by uniknąć odrodzenia się ekstremizmów prowadzących do tragedii – dodał.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości