Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

sprostowanie_gazety.jpg

Prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze – komunikat prasowy

2012-06-29

Wobec powtarzających się informacji o rzekomych planach Ministra Sprawiedliwości, dotyczących upolitycznienia prokuratury oraz odwołania zastępców Prokuratora Generalnego, uprzejmie informujemy, że jak dotąd żaden z materiałów roboczych przygotowywanych do prac wspólnego zespołu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego nie uzyskał nigdy aprobaty kierownictwa resortu ani nawet dyrekcji odpowiednich departamentów, nie przybrał też żadnej innej formy urzędowej.

 
Nie miały również miejsca żadne ustalenia między Ministerstwem Sprawiedliwości i Kancelarią Prezydenta.
 
W trakcie prac zespołu przedstawiciele Prokuratora Generalnego wnioskowali m.in. o:
  • prawo Prokuratora Generalnego do powoływania i odwoływania zastępców;
  • prawo do wydania polecenia zaniechania czynności dowodowych przez podwładnego lub ingerencji w okoliczności towarzyszące przygotowaniu decyzji procesowych (z formalnym wyłączeniem wpływu na postanowienia w przedmiocie wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie lub przeciwko osobie, sposobu zakończenia takiego postępowania oraz treści zarzutów);
  • prawo do uchylenia lub zmiany decyzji prokuratora podległego;
  • rezygnację z kadencyjności zastępców prokuratorów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych;
  • likwidację pionu śledczego IPN.
 
Postulaty te zakładały zwiększenie kompetencji Prokuratora Generalnego kosztem innych organów władzy publicznej lub zmniejszenia niezależności prokuratorów.
 
W trakcie prac zespołu przyjęto koncepcję rozwiązań, która stała się podstawą do przygotowania projektu założeń dla prac w Radzie Ministrów, a następnie została zmodyfikowana w wyniku uwag innych resortów i zaleceń Rady Ministrów.
 
Minister Sprawiedliwości związany jest przyjętymi przez Radę Ministrów założeniami do projektu ustawy oraz ewentualnymi wytycznymi Rady Ministrów odnośnie do dalszych prac nad projektem ustawy.
 
Założenia nowelizacji ustawy o prokuraturze przyjęte przez Radę Ministrów zakładają pewne zmiany w procedurze powołania zastępców Prokuratora Generalnego, ale nie zawierają postanowienia o odwołaniu obecnych zastępców, stąd rozwiązanie  takie nie powinno się znaleźć w projekcie ustawy. Dopiero wczoraj Minister Sprawiedliwości uzyskał zgodę Szefa RCL na przygotowanie tekstu normatywnego i obecnie trwają prace nad jego opracowaniem, stosownie do kształtu przyjętych założeń. W związku z powyższym pojawiające się w prasie informacje o planowanych zmianach kadrowych w Prokuraturze Generalnej wprowadzają w błąd odnośnie do intencji Ministra Sprawiedliwości. Prawdziwość podawanych informacji prasowych nie była weryfikowana w kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości.
 
Wszystkie dokumenty związane z procesem legislacyjnym dotyczące nowelizacji ustawy o prokuraturze, konieczne dla zachowania jego przejrzystości na etapie prac w Radzie Ministrów, zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.
 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

 

lista aktualności archiwalnych