Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości uczcił pamięć zamordowanych prawników
2012-06-04
- Oddajemy dziś honor wszystkim tym polskim prawnikom, którzy musieli złożyć swoje życie za własne przekonania, uczciwe i rzetelne wykonywanie swojej pracy, ale także za posiadaną wiedzę i humanizm, które kłóciły się ze zwyrodniałą ideologią hitlerowskich Niemiec – powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w Krakowie w trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomordowanych prawników.
Pamiątkowa tablica znajduje się na a ścianie budynku Collegium Broscianum w Krakowie przy ul. Grodzkiej 52, stanowiącego w przeszłości siedzibę sądów krakowskich. Poświęcona jest pamięci sędziów Władysławowi Bobilewiczowi oraz Konradowi Frąckiewiczowi, a także prokuratorowi Andrzejowi Łada-Bieńkowskiemu, zamordowanym przez hitlerowskich okupantów w odwecie za wyrok skazujący Gustawa Beckmanna za wyszydzanie Narodu Polskiego.
Wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie z 3 września 1938 r., wydanym przez sędziego tego sądu dr Władysława Bobilewicza, w obecności oskarżyciela – prokuratora Andrzeja Łada-Bieńkowskiego - Gustaw Beckmann został skazany za wyszydzanie narodu polskiego – przestępstwo z art. 152 wówczas obowiązującego Kodeksu karnego.
Apelację od tego wyroku rozpoznawał Sąd Apelacyjny w Krakowie w osobie sędziego tego sądu Konrada Frąckiewicza, który wyrokiem z 20 marca 1939 r. zaskarżony wyrok utrzymał w mocy.
Po zajęciu Krakowa przez Niemców w 1939 r. sędziowie Władysław Bobilewicz i Konrad Frąckiewicz oraz prokurator Andrzej Łada-Bieńkowski zostali aresztowani przez hitlerowców.
Sędzia Konrad Frąckiewicz poniósł śmierć 27 grudnia 1939 r. w więzieniu w Krakowie przy ul. Montelupich, prawdopodobnie wypchnięty z okna.
Sędzia Władysław Bobilewicz i prokurator Andrzej Łada-Bieńkowski zostali przewiezieni do obozu koncentracyjnego mieszczącego się na terenie obecnego Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, gdzie 5 czerwca 1940 r. zostali rozstrzelani.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości