Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na XII Forum Gospodarczym Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Tarnów, 31 maja 2012 r.)
2012-05-31
„Reguły deregulacji, czyli dlaczego dobre prawo i wolny rynek leżą w interesie większości obywateli” – to tytuł wykładu jaki Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wygłosił w trakcie XII Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Spotkanie odbyło się w Tarnowie.
- Do gospodarczego rozwoju Polski przyczyniają się zagraniczne inwestycje i środki unijne. Ale decydujące znaczenie ma sytuacja polskiej przedsiębiorczości. Dlatego pierwszy i podstawowy cel rzetelnej polityki to tworzenie warunków rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw – mówił Minister Sprawiedliwości.
Jarosław Gowin dodał, że działania administracji rządowej i samorządowej muszą być podporządkowane takim zasadom, jak: swoboda gospodarcza, prywatna własność, sprawiedliwa konkurencja, proste prawo, niskie podatki, ograniczenie wydatków publicznych, redukcja długu publicznego, ograniczona interwencja państwa.
W tym kontekście Minister Sprawiedliwości przedstawił szczegóły przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawy deregulacyjnej.
- Wpływ - przygotowanych przez nas zmian - na rynek pracy może przebiegać dwutorowo. Po pierwsze deregulacja dostępu do określonych zawodów doprowadzi do rozszerzenia możliwości zawodowych obywateli i prawdopodobnego spadku bezrobocia – mówił Jarosław Gowin. – Drugim kanałem oddziaływania opiniowanych zmian na rynek pracy będzie prawdopodobne usprawnienie działań aktywnej polityki rynku pracy związane z otwarciem dostępu do zawodów doradcy zawodowego oraz specjalisty ds. rozwoju zawodowego. Przewidywany w związku z deregulacją wzrost podaży usług pośrednictwa pracy może zaowocować wyższą elastycznością rynku pracy (także w obszarach tradycyjnie słabiej rozwiniętych gospodarczo). Szacujemy, że sama pierwsza transza deregulacji powinna przynieść w dłuższej perspektywie od 50 do 100 tysięcy nowych miejsc pracy - dodał.
Minister przypomniał, że sama deregulacja zawodów to nie wszystko. Równolegle do niej – w Ministerstwie Sprawiedliwości - dokonuje się proces racjonalizacji pozakodeksowych przepisów regulujących odpowiedzialność karną, a odnoszących się do prowadzenia działalności gospodarczej.
- Chcemy dać przedsiębiorcom możliwość zajmowania się działalnością gospodarczą i innowacyjnością. Chcemy karać sprawiedliwie, a więc nie rezygnować z odpowiedzialności karnej, gdzie jest to nieuzasadnione. Chcemy karać efektywnie, kary powinny być realną dolegliwością. Chcemy karać precyzyjnie, niedopuszczalne jest istnienie rozrośniętych, powielających się, modalnych typów czynów zabronionych (przestępstw) w ustawach pozakodeksowych - powiedział Jarosław Gowin.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości