Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Najwyższego
2012-05-15
- Pragnę wyrazić głębokie uznanie dla Sądu Najwyższego za jego wkład w tworzenie stabilnego ładu prawnego w Polsce – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.
W spotkaniu udział wziął również m.in. Prezydent RP – Bronisław Komorowski.
Podczas zgromadzenia I Prezes Sądu Najwyższego - Stanisław Dąbrowski przedstawił sprawozdanie z działalności 85 sędziów SN w 2011 r.
W porównaniu z poprzednim rokiem, niezależnie od wysokiego poziomu orzecznictwa, czas trwania postępowań utrzymał się na podobnym poziomie. W Izbie Cywilnej SN wynosił on 10 miesięcy. Na dotychczasowym, wyjątkowo wysokim poziomie pozostała dynamika postępowań w Izbach Karnej i Wojskowej, gdzie sprawy były rozpoznawane w terminie odpowiednio: 6 i 1,5 miesiąca od daty wpływu. W Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych średni czas postępowań uległ skróceniu. Ponadto, w porównaniu z poprzednim rokiem, korzystniej przedstawia się różnica między liczbą spraw wniesionych i rozpoznanych.
- Fakt, że postępowania przed Sądem Najwyższym, w sprawach szczególnie skomplikowanych, często o precedensowym charakterze toczą się coraz sprawniej, wydaje się dobrą prognozą dla możliwości przyspieszenia postępowań również przed sądami powszechnymi – powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. – Niewątpliwie sprawność postępowania nie jest wartością samą w sobie i musimy postrzegać ją jako jeden z elementów rzetelnego postępowania. Nie mniej jednak za usprawiedliwiony uznaję postulat skrócenia i uproszczenia postępowań, tam gdzie to możliwe i racjonalne – oczywiście przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych gwarancji procesowych – dodał.
Minister przypomniał, że temu celowi służą m.in. podjęte już działania, które zaowocowały wejściem w życie ustawy zmieniającej Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, czy przyjęciem przez Rząd projektu założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego.
- W systemie trójpodziału władz, ich wzajemnego równoważenia i hamowania, sądom przypada rola szczególna. Szczególną zaś rolą Sądu Najwyższego jest orzekanie w sprawach o szczególnym znaczeniu dla systemu prawnego, rozstrzyganie kwestii spornych, pieczołowita, drobiazgowa interpretacja przepisów, wykładnia norm prawnych – mówił Jarosław Gowin. – Nie do przecenienia jest więc rola Sądu Najwyższego, który świadomie i odpowiedzialnie podejmuje decyzje o kapitalnym znaczeniu dla wymiaru sprawiedliwości – zakończył.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości