Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (26-27 kwietnia 2012 r., Luksemburg)
2012-04-27
Podsekretarz Stanu – Michał Królikowski reprezentował Ministerstwo Sprawiedliwości w trakcie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA), która w dniach 26-27 kwietnia odbyła się w Luksemburgu.
Wymiarowi sprawiedliwości poświęcony był drugi dzień Rady.
W trakcie spotkania ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej wysłuchano m.in. informacji Komisji Europejskiej na temat wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zamrażania i konfiskaty dochodów pochodzących z działalności przestępczej w UE.
Celem projektu jest ułatwienie państwom członkowskim konfiskaty i odzyskiwania zysków, pochodzących z poważnej transgranicznej przestępczości zorganizowanej. Celem pośrednim jest ochrona legalnego obrotu gospodarczego przed przestępczością i korupcją oraz wzmocnienie finansowe władz publicznych świadczących usługi dla obywateli.
Projekt zakłada wprowadzenie we wszystkich państwach członkowskich następujących rodzajów przepadku:
-przepadku narzędzi i korzyści pochodzących z przestępstwa lub ich równowartości w związku ze skazaniem,
-rozszerzonego przepadku mienia należącego do osoby skazanej, orzekanego w postępowaniu karnym,
-konfiskaty narzędzi i korzyści pochodzących z przestępstwa bez uprzedniego wyroku skazującego w przypadku niemożności kontynuowania postępowania karnego,
-konfiskaty mienia przekazanego przez sprawcę osobom trzecim.
W trakcie Rady dyskutowano także nad wnioskiem dotyczącym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych.
Delegacja Ministerstwa Sprawiedliwości RP wyraziła poparcie dla dokumentu Prezydencji i zawartych w nim konkluzji.
- Zagwarantowanie ofiarom skutecznej ochrony od początku było i w nadal pozostaje polskim priorytetem – zapewnił Michał Królikowski, Podsekretarz Stanu w MS.
Ministrowie sprawiedliwości UE wysłuchali także m.in. informacji na temat wykonania decyzji Rady w sprawie ustanowienia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości