Większa ochrona ofiar przestępstwa zgwałcenia – propozycja zmian Ministerstwa Sprawiedliwości
2012-04-24
- Wielką wartością naszych propozycji jest to, że nie powstały zza biurka. W ich tworzeniu uczestniczyły osoby, które na co dzień udzielają pomocy ofiarom gwałtów – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w trakcie konferencji, na której zaprezentował propozycję zmian w przepisach karnych. - Chcemy lepiej, niż do tej pory chronić ofiary i skuteczniej ścigać sprawców gwałtów – dodał.
W konferencji – poza Ministrem Sprawiedliwości – udział wzięli także: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Królikowski, Krystyna Żytecka – Prezes Zarządu Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom”, a także pracujące w Fundacji Marta Ryk i Magdalena Powała.
Głównym założeniem wypracowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości regulacji jest zmiana sposobu wszczynania ścigania przestępstwa zgwałcenia, ale również zmiana sposobu przesłuchania ofiary.
- Naszym celem jest wsparcie dlaofiary przestępstwa zgwałcenia w sytuacji ogromnego obciążenia psychicznego, większe poszanowanie godności i prawa do prywatności ofiary oraz usunięcie nieprawidłowości pojawiających się w praktyce, które ograniczają skuteczność ścigania sprawców tych przestępstw – mówił Jarosław Gowin.
Obecnie, przestępstwo zgwałcenia ścigane jest z urzędu dopiero po złożenie formalnego wniosku przez ofiarę (pisemnie lub ustnie do protokołu przesłuchania). Często stanowi to dla ofiary konieczność podejmowania dodatkowej decyzji, obok zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, w której musi rozważyć np. skutki, które może dla niej wywołać postępowanie karne.
- Po wejściu w życie naszych propozycji składane przez pokrzywdzonego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostanie ograniczone do koniecznego minimum – tłumaczył Minister Sprawiedliwości. - Ponadto, jeżeli zajdzie konieczność ponownego przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka, a zaistnieje obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu może być krępująca dla pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny – ofiara będzie przesłuchana na odległość za pośrednictwem urządzeń przekazu obrazu i dźwięku – dodał.
- To dobre zmiany – oceniła propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości Krystyna Żytecka z Fundacji „Pomoc Kobietom i Dzieciom”.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Informacja Prasowa - 24 kwietnia 2012 r.